Kolejny uniwersytet w Krakowie?
Senat wyraził zgodę na zmianę nazwy Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Do ustawy o nadaniu uczelni nowej nazwy senatorowie nie wprowadzili żadnych poprawek.
Warunkiem nadania uczelni nazwy "uniwersytet" jest posiadanie przez jej jednostki organizacyjne co najmniej sześciu uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej czterech w zakresie nauk objętych profilem uczelni. Akademia Ekonomiczna w Krakowie ma sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora - wszystkie związane z profilem uczelni.
Akademia Ekonomiczna w Krakowie jest największą pod względem liczby studentów uczelnią ekonomiczną w Polsce, istniejącą od 1925 roku. Jest trzecią szkołą wyższą w Krakowie (po Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Górniczo - Hutniczej), posiadającą osiem zamiejscowych ośrodków dydaktycznych: w Dębicy, Gorlicach, Kielcach, Jaśle, Staszowie, Tarnowie, Wadowicach i Nowym Targu.
W ciągu swej ponad osiemdziesięcioletniej historii wykształciła ponad 750 tys. absolwentów. Uczelnia prowadzi studia na 10 kierunkach i 42 specjalnościach.
Jak podkreślali wnioskodawcy zmiany nazwy "Akademia Ekonomiczna w Krakowie w sensie rzeczywistym jest placówką o charakterze uniwersyteckim, gdyż oprócz całego spektrum specjalności ekonomicznych wykładane są w niej przedmioty i prowadzone badania z zakresu prawa, historii, geografii, europeistyki, stosunków międzynarodowych, socjologii, filozofii, politologii, pedagogiki, języków obcych, chemii, biologii, fizyki czy ekologii".
Potencjał kadrowy Akademii, przejawiający się w aż sześciu uprawnieniach do nadawania stopni naukowych doktora przez jej jednostki organizacyjne, a także jej ponad 80-letnia tradycja, predestynują tę uczelnię do posługiwania się zaszczytnym mianem "uniwersytetu" - zaznaczyli.
Ustawa o zmianie nazwy Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie trafi teraz do prezydenta.