RegionalneKrakówKandydaci na policjantów nie spełniają wymagań

Kandydaci na policjantów nie spełniają wymagań

Ponad 2,2 tys. osób zgłosiło w tym roku chęć
pracy w małopolskiej policji. Zdecydowana większość z nich nie
przeszła jednak wymaganych testów - powiadamia "Dziennik Polski".

26.08.2006 | aktual.: 26.08.2006 02:01

Po testach z wiedzy ogólnej i testach fizycznych, przeprowadzanych w pierwszej kolejności, odpada 50-60 proc. kandydatów - przyznaje Dariusz Nowak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Badań psychologicznych nie przechodzi połowa z tych, którzy pozostali po wstępnej weryfikacji.

To nie koniec, bo potem prowadzony jest jeszcze wywiad środowiskowy, który musi wykazać nienaganne zachowanie kandydata na policjanta. Do tego dochodzą badania lekarskie. Na każdym etapie rekrutacji przyznawane są punkty. Dodatkowe otrzymuje się za wykształcenie (im wyższe, tym więcej punktów). Lista kandydatów i ich wyników jest przesyłana do Komendy Głównej Policji w Warszawie. Tam jest tworzona lista rankingowa.

Najlepsi mają prawo wyboru miejsca zatrudnienia, osobom z dalszych miejsc proponuje się pracę tam, gdzie pozostały jeszcze wolne miejsca. Dla kandydatów, którzy pozytywnie przeszli rekrutację, ale zamykają listę rankingową, pracy już nie ma. Do pracy w małopolskiej policji przyjęto w tym roku 325 osób. Na zatrudnienie do końca grudnia może jeszcze liczyć około 110 kandydatów.

Na początek wszyscy nowi policjanci dostają około 1,2 tys. zł brutto. Komendant główny policji przedłużył termin rekrutacji do 30 września. Przyszły policjant musi mieć skończone 18 lat i co najmniej średnie wykształcenie (z niższym wykształceniem można się starać tylko o pracę w oddziałach prewencyjnych). Kolejne warunki to niekaralność i odbyta służba wojskowa (możliwe jest odrobienie wojska w policji).

Test z wiedzy ogólnej zawiera 40 pytań (do wyboru są 4 odpowiedzi); trzeba poprawnie odpowiedzieć co najmniej na 25 pytań. Kandydaci powinni się wykazać znajomością konstytucji, funkcjonowania administracji publicznej i służb porządku publicznego oraz wiedzą o społeczeństwie (w zakresie programowym szkół średnich). Na teście można trafić na pytanie o to, co robi wojewoda i co to są zbrodnie wojenne, ale też o to, w którym roku Mazurek Dąbrowskiego został uznany za hymn państwowy.

Test sprawnościowy polega na jak najszybszym i bezbłędnym pokonaniu toru przeszkód (m.in. z przewrotami, pokonaniem 4 płotków i rzutami piłką lekarską). Błędne wykonanie jednego z elementów testu sprawnościowego upoważnia do jednej powtórki, kolejny błąd oznacza wynik negatywny. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
testpolicjakomendant
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)