PolskaHistoria Krakowa na murze malowana

Historia Krakowa na murze malowana

Blisko 100-metrowe graffiti na murze, opowiadające historię Krakowa, odsłonięto przy ul. Powstańców Śląskich w Krakowie. Zdaniem gospodarzy miasta, mural "Silva Rerum" jest jednym z największych na świecie. Powstał dla uświetnienia Jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim.

08.06.2007 | aktual.: 08.06.2007 18:13

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/najdluzsze-graffiti-na-swiecie-6038700269109889g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/najdluzsze-graffiti-na-swiecie-6038700269109889g )
Najdłuższe graffiti na świecie?

Mural przedstawia chronologicznie dzieje Krakowa, od najstarszych po współczesne. Nawiązuje do różnych technik plastycznych - od miniatur, fresków, malarstwa tablicowego i arrasów, aż po współczesne graffiti. Twórcy muralu czerpią też w swej pracy z tradycji krakowskiej sztuki zdobniczej, przedstawiają zmiany w kaligrafii, typografii, grafice, architekturze i malarstwie, ukazują zmieniający się kształt miasta oraz jego kulturę.

Projekt graficzny muralu, zgłoszony przez studenta ASP Jerzego Rojkowskiego, i zrealizowany z udziałem Artura L. Zakrzewskiego i Tomasza Kubika oraz historyków krakowskich, został zatwierdzony przez Radę Programową Obchodów Jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa oraz zaopiniowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Przy tworzeniu malowidła pracowało ok. dwudziestu spośród najlepszych artystów graffiti w Polsce. Projekt zrealizował Urząd Miasta Krakowa wspólnie z agencją Zooteka.

Nazwa "Silva Rerum" (łac. "las rzeczy") odwołuje się do starej tradycji gromadzenia w skrzyniach dokumentów i zapiski, stanowiących cenne źródło informacji. Skrzynie takie nazywano właśnie "silva rerum". W zamierzeniu twórców muralu, ma on być w zamierzeniu taką właśnie skrzynią, w której udało się zawrzeć ponad 1000 lat dziejów Krakowa.

Jak powiedział współtwórca koncepcji i programu ikonograficznego muralu Artur L. Zakrzewski, mural powstał na podstawie materiałów ikonograficznych, zbieranych z rozmaitych źródeł, jak pieczęcie, miniatury, drzeworyty, witraże, obrazy. Z zebranych materiałów powstał dziewięciometrowy karton malarski, podlegający następnie ocenie i konsultacjom historycznym.

Zdaniem rzecznika prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego Marcina Helbina, mural może przyczynić się do ożywienia kopca Krakusa, z którego najlepiej widać malowidło.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)