PolskaDekomunizacja ulic w Krakowie: Szymborska zamiast Szenwalda?

Dekomunizacja ulic w Krakowie: Szymborska zamiast Szenwalda?

Wisława Szymborska zamiast Lucjana Szenwalda, Henryk Wereszycki zamiast Franciszka Kajty - to wstępne propozycje zmian patronów ulic w Krakowie zgłoszone przez prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego na spotkaniu z Zespołem Rady Miasta Krakowa ds. Nazewnictwa.

Dekomunizacja ulic w Krakowie: Szymborska zamiast Szenwalda?
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Bednarczyk

Propozycje prezydenta Krakowa

Po analizach urzędników i opiniach wydanych przez IPN wiadomo, że dekomunizacji w Krakowie miałyby podlegać nazwy dziewięciu ulic.

- Prezydent podczas spotkania z Zespołem ds. Nazewnictwa zaproponował, by zmienić ulicę Lucjana Szenwalda na Wisławy Szymborskiej, Emila Dziedzica na Marka Eminowicza, legendarnego nauczyciela historii w V LO, Franciszka Kajty na historyka Henryka Wereszyckiego, a Jana Szwai na historyka Władysława Konopczyńskiego - poinformowała rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek. W przypadku Eminowicza Jacek Majchrowski wystąpi jeszcze o opinię do IPN, powinna być ona gotowa w połowie sierpnia.

Jest też propozycja, aby patronem obecnej ulicy Zygmunta Młynarskiego został zmarły sześć lat temu samorządowiec i pierwszy marszałek województwa Marek Nawara, a obecnej ulicy Jana Szumca - popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, autor programu telewizyjnego "Piórkiem i węglem" Wiktor Zin.

Jak zapowiedziała Chylaszek, prezydent nie będzie występował o zmianę nazw: Józefa Marcika, Kiejstuta Żemaitisa i Wincentego Danka, bo nie do końca jest przekonany o konieczności takich zmian. W obronie pierwszego z patronów - Marcika wystąpiła rodzina, a dwóch kolejnych krakowskie uczelnie - Uniwersytet Pedagogiczny i zamierza wystąpić AGH.

Dekomunizacja ulic w Polsce. Część propozycji ociera się o absurd

Zakaz propagowania komunizmu

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu samorządy do 2 września mają czas na zmiany nazw ulic, placów, mostów, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Krakowscy radni zobowiązali prezydenta Krakowa, aby przedstawił im wynik analizy, których budowli, obiektów i ulic w mieście dotyczy ustawa i które nazwy powinny być zmienione.

Urzędnicy wzięli pod uwagę 64 nazwy wybrane w oparciu o analizy własne oraz wnioski i zgłoszenia składane w Urzędzie Miasta Krakowa przez różne podmioty. Z listy tej wyłączonych zostało 17 nazw ulic, których patroni zmarli przed 1944 r. Spośród pozostałych 47 ulic sześć nazw nie odwoływało się do patrona będącego osobą fizyczną (Bohaterów Wietnamu, Kościuszkowców, Czechosłowacka, Komuny Paryskiej, Braterstwa Broni, Mrozowa).

Dekomunizacja nazw ulic i przywracanie im historycznych nazw była prowadzona w Krakowie w latach 1989-1991. W sumie zmieniono wówczas nazwy 158 ulic.

Źródło artykułu:PAP
krakówulicaWisława Szymborska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (32)