RegionalneKrakówCiąg dalszy wojny przeciwko Uberowi. Kary dla kierowców to ponad 80 tys. złotych

Ciąg dalszy wojny przeciwko Uberowi. Kary dla kierowców to ponad 80 tys. złotych

• W Krakowie trwają kontrole kierowców Ubera
• Podczas jednej akcji nałożono kary sięgające 80 tys. złotych
• Kierowcom zabierano dowody rejestracyjne oraz prawo jazdy
• UOKiK dostrzega pozytywny wpływ Ubera na klientów oraz rozwój usług przewozowych

Ciąg dalszy wojny przeciwko Uberowi. Kary dla kierowców to ponad 80 tys. złotych
Źródło zdjęć: © Facebook / Protest Taksówkarzy
Robert Kulig

W Krakowie trwa wojna między Uberem a lobby taksówkarskim. Po przepychankach między kierowcami i fałszywym zamawianiu pojazdów, do walki z "szarą strefą" włączyło się również miasto we współpracy z mundurowymi.
br> Policja, ITD i urzędnicy przeprowadzili kontrole kierowców Ubera. Tylko podczas jednej akcji nałożono kary sięgające 80 tysięcy złotych.

- Sześć zespołów kontrolnych, złożonych z pracowników Urzędu Miasta Krakowa i nieumundurowanych funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji, zamówiło za pomocą mobilnej aplikacji smartfonowej Uber sześć przewozów. We wszystkich przypadkach stwierdzono wykonywanie usług bez posiadania jakiejkolwiek wymaganej licencji - przekazuje biuro prasowe UMK.

Oprócz tego, inspektorzy ITD zatrzymali dowód rejestracyjny za brak nalepki kontrolnej i niewłaściwe mocowanie akumulatora oraz prawo jazdy - z powodu uszkodzenia dokumentu.

Urzędnicy zapowiadają, że nie jest to ostatnia kontrola, a podobne akcje będą powtarzane regularnie.

- Każdy odpłatny przewóz osób podlega ustawie o transporcie drogowym. W szczególności przestrzega się potencjalnych kierowców zamierzających wykonywać przewozy osób pod szyldem "Uber" przed zrzeszaniem się w tej firmie, bowiem organizacja ta nie jest przewoźnikiem, a jedynie oferuje odpłatny dostęp do swojej aplikacji informatycznej pośredniczącej w zlecaniu przewozów. Zatem wszelkie konsekwencje karne za nielegalne świadczenie usług przewozowych spadną na kierowców osobiście wykonujących transport drogowy osób - informują urzędnicy.

Na wniosek krakowskich taksówkarzy, firmą zainteresował się również Urząd Ochrony Klientów i Konsumentów. Ten jednak poparł działania Ubera.

"W opinii UOKiK, wejście przedsiębiorstwa Uber na lokalne rynki transportu osobowego w Polsce, jak również jego dotychczasowe funkcjonowanie, wpływa na rozwój konkurencji na tych rynkach, co ma pozytywne przełożenie na sytuację konsumentów. Dla konsumentów pojawienie się nowego przewoźnika oznacza zwiększenie możliwości wyboru, zaś dla pozostałych uczestników rynku stanowi wyzwanie, aby podnosić jakość i innowacyjność swoich usług." - czytamy w raporcie UOKiK.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)