Brakuje pracy dla polskich specjalistów
Tegoroczni absolwenci większości kierunków
technicznych będą mieli większe trudności w znalezieniu
zatrudnienia niż ich poprzednicy z ubiegłych lat - pisze "Dziennik
Polski".
Na kierunkach promowanych przez resort jako ważne dla gospodarki, zwiększono liczbę przyjęć. Jak się okazuje nadal brakuje pracy dla absolwentów m.in. biotechnologii czy ochrony środowiska.
Jak twierdzi r Marcin Zawicki z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - uczelnie reagują szybciej na potrzeby rynku niż sami pracodawcy. Otwierają przyszłościowe kierunki, ale nie ma to przełożenia na nowe miejsca pracy. - Dodaje, że spowodowane jest to zbyt wolnym rozwojem niektórych branż.
Mimo coraz większej współpracy uczelni z przedstawicielami biznesu, nadal brakuje miejsc dla absolwentów nawet najnowocześniejszych kierunków studiów. Według Zawickiego wynika to z faktu, iż - wciąż zbyt mało przedsiębiorstw korzysta z najnowszych osiągnięć naukowych. -
Uczelnie, które zwyciężą w konkursie na unijne dotacje będą mogły powiększyć limity przyjęć na wiele technicznych kierunkach. Jednak jak zauważa Monika Budzyńska z firmy doradztwa personalnego "Bank Danych o Inżynierach", tegoroczni absolwenci większości kierunków technicznych będą mieli większe trudności w znalezieniu pracy niż ich poprzednicy z ubiegłych lat.