Bez religii w szkole nie będzie komunii? Kościół szuka "nowych dróg"
Kontrowersyjne ulotki Archidiecezji Krakowskiej. W jej treści kuria zapowiada uczniom konsekwencje, jakie czekają ich, jeżeli zrezygnują z uczestnictwa w lekcji religii. Taką miałoby być niedopuszczenie dziecka do sakramentu komunii.
"Rezygnując z lekcji religii, możesz zostać niedpuszczony/-a do niektórych sakramentów i funkcji w Kościele. Przygotowanie do przyjęcia Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie religii w szkole" - czytamy w ulotce, którą opublikowała Archidiecezja Krakowska.
Ulotka Archidiecezji Krakowskiej. Bez religii brak komunii?
Ulotkę do redakcji "Gazety Wyborczej" miała dostarczyć jedna z czytelniczek, która wypisała swoje dziecko z lekcji religii. Jak zaznaczyła kobieta, broszurę otrzymał jej syn od katechetki.
- Najpierw rozmawiała z dzieckiem na osobności kilka razy, potem wcisnęła mu ulotkę. Syn przyszedł do domu i zapytał: "Czy niechodzenie na religię jest karalne? - mówiła matka chłopca.
Gowin wzywa Kaczyńskiego. Chodzi o sytuację na granicy
- Nie można straszyć dzieci konsekwencjami niechodzenia na religię, a ta ulotka straszy zamiast mówić o tym, co w Ewangelii jest najważniejsze, czyli o miłości. Dodatkowo wprowadza w błąd, bo przecież nie jest tak, że jak się nie chodzi na religię, nie można przyjmować komunii świętej - dodała z kolei dyrektorka SP2 w Krakowie, której córka na ulotkę Archidiecezji Krakowskiej natknęła się z kościele.
Ulotka krakowskiej kurii. "Dzieci na lekcjach religii ubywa"
Na pytanie o to, czy zaniosła ją do szkoły, podkreśliła, że nawet nie przyszło jej to do głowy. - Uczniowie z różnych powodów rezygnują z tych lekcji. Najczęściej nie dlatego, że stracili wiarę, ale dlatego, że ksiądz lub katecheta im nie odpowiadają. Mam nadzieję, że katechetom u mnie w szkole nie przyjdzie do głowy kolportowanie tej ulotki - zaznaczyła kobieta.
Głos w sprawie ulotki zabrała także katechetka, ucząca w jednej ze szkół w Krakowie. Jak podkreśliła nauczycielka, z każdym rokiem "dzieci na lekcjach religii ubywa". - Nigdy nie wtrącam się w decyzje rodziców, nie naciskam, nie przekonuję. Znam argumenty rodziców, ich obawy. Często mówią, że dzieci niczego nie uczą się na religii i tu się zgadzam - tłumaczyła kobieta.
Jak donosi "GW", w szkołach w Krakowie uczniów uczęszczających na lekcje religii z roku na rok systematycznie ubywa. Tylko w XLIII LO jeszcze cztery lata temu na katechezie nie pojawiało się 6 proc. uczniów. W 2021 roku ma być to już nawet 60 proc.
Ulotka ws. lekcji religii. Kuria: "Religia jest ważnym przedmiotem"
Do sytuacji związanej z odpływem uczniów z lekcji religii odniósł się abp Marek Jędraszewski, który zaznaczył, że Kościół mierzy się z falą "presji wywieranej na młodych". Jak dodał przełożony Archidiecezji Krakowskiej, ma on nadzieję, że zdalne nauczanie doprowadziło do pewnej tęsknoty uczniów za lekcjami religii i katechetami.
- Z pewnością będziemy musieli szukać nowych dróg dotarcia do młodych. To wielkie wyzwanie duszpasterskie - podkreślił abp Jędraszewski w rozmowie z tygodnikiem "Niedziela".
Krakowska kuria skomentowała też sprawę ulotek, wystosowanych do uczniów i ich rodziców. "Ulotki zostały przygotowane rok temu i rozesłane do parafii, do wykorzystania dla księży i katechetów naszej diecezji celem informowania o tym, że religia w szkole jest ważnym przedmiotem, propaguje wartości i uczy szacunku, pomaga w szukaniu dobra i prawdy, ukazuje związki wiary i kultury, prezentuje różne wyznania oraz religie" - napisano w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.
Jak zapewniono, ulotki Archidiecezji Krakowskiej miały być przekazywane rodzicom podczas spotkań parafialnych. Broszury mają też zawierać, konsultowane przez wydział katechetyczny, fragmenty KPK, Konstytucji RP, Instrukcji KEP, oraz Komunikatu Komisji Wychowania Katolickiego KEP w sprawie przygotowania do sakramentów świętych.
"Ponadto owa ulotka zawiera zachętę do dzielenia się uwagami na temat katechezy z wydziałem katechetycznym" - przekazano.
Źróło: "Gazeta Wyborcza"