PolskaArcybiskup Marek Jędraszewski metropolitą krakowskim. Zastąpi kardynała Stanisława Dziwisza

Arcybiskup Marek Jędraszewski metropolitą krakowskim. Zastąpi kardynała Stanisława Dziwisza

Metropolita łódzki Marek Jędraszewski zastąpi arcybiskupa Stanisława Dziwisza na stanowisku metropolity krakowskiego. Najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II po 11 latach posługi przechodzi na emeryturę. Zawołaniem posługi biskupiej Marka Jędraszewskiego są słowa: "Scire Christum" ("Znać Chrystusa").

Arcybiskup Marek Jędraszewski metropolitą krakowskim. Zastąpi kardynała Stanisława Dziwisza
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski

08.12.2016 | aktual.: 08.12.2016 13:10

Dotychczasowy metropolita łódzki i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski został mianowany nowym metropolitą krakowskim. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę kardynała Stanisława Dziwisza. Decyzję Ojca Świętego przekazał nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio.

Nowy metropolita krakowski ma 67 lat. Od prawie 20 lat jest biskupem, w tym ponad 4 lata arcybiskupem metropolitą łódzkim. Od marca 2014 roku pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Kardynał Dziwisz: wskazanie mojego następcy to ważny moment dla Kościoła

- Mianowanie abpa Marka Jędraszewskiego na metropolitę krakowskiego to ważny moment dla Archidiecezji Krakowskiej i Kościoła w Polsce - powiedział odchodzący na emeryturę metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał, że zgodnie kodeksem prawa kanonicznego biskup diecezjalny, który ukończył 75 lat składa na ręce papieża rezygnację z zajmowanego stanowiska.

- Taką rezygnację złożyłem na wiosną 2014 roku. Wobec rozpoczętych wówczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży z woli Ojca Świętego podjąłem się dalszej posługi - powiedział kard. Dziwisz. Jak podkreślił ŚDM było wielkim wydarzeniem w historii Kościoła oraz Polski.

- Przyszedł czas na zmianę. Witamy w naszej archidiecezji nowego arcypasterza. Modlimy się o boże błogosławieństwo w nowej misji - powiedział kard. Dziwisz.

Rzecznik Episkopatu: to papież Franciszek wybrał abp. Jędraszewskiego

- Ta nominacja to osobista decyzja papieża - powiedział ksiądz Paweł Rytel Andrianik, rzecznik prasowy Episkopatu Polski. Papież Franciszek wyznaczył uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na dzień ogłoszenia nominacji.

- Jan Paweł II osobiście znał arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - dodał ksiądz Paweł Rytel Andrianik. Dodał, że "jeszcze, gdy obecny arcybiskup był zwykłym księdzem rozmawiali na tematy filozoficzne i te dotyczące spraw Kościoła katolickiego".

Rzecznik prasowy Episkopatu Polski podkreślił, że arcybiskup Marek Jędraszewski to wybitny intelektualista, autor wielu nagradzanych książek. - To także duszpasterz młodzieży akademickiej. Kraków zyskał trzeciego następcę kardynała Karola Wojtyły - dodał.

Kim jest arcybiskup Marek Jędraszewski?

Urodził się 24 lipca 1949 roku w Poznaniu. W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym. W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie, był wikariuszem w parafii w Odolanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Później studiował filozofię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po powrocie do kraju w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie pełnił funkcję prefekta Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W 2002 roku otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.

W 1997 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Metropolitą łódzkim został mianowany w lipcu 2012 roku przez papieża Benedykta XVI. Paliusz metropolitalny otrzymał od papieża Franciszka, 29 czerwca 2013 w rzymskiej Bazylice św. Piotra.

Pełniąc funkcję metropolity, wielokrotnie powtarzał, że Kościół powinien słuchać wiernych. Z dużym uznaniem spotkała się inicjatywa arcybiskupa Jędraszewskiego, jaką były, "Rozmowy w katedrze" zorganizowane z okazji Roku Wiary 2013. Co miesiąc hierarcha odpowiadał na pytania przysłane przez internautów i zadawane przez wiernych w kościołach. Cykl planowany na 10 spotkań, był kontynuowany w następnych latach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (163)