Żar leje się z nieba. Dla koni z Morskiego Oka to nie wymówka
W związku z ostrzeżeniem przed upałami zamknięto postój stały, a także wprowadzono zakaz przejazdu dorożek przez Rynek Główny w Krakowie. Niestety, w Tatrach nie wzięto przykładu ze stolicy Małopolski. Konie wożące turystów na trasie do Morskiego Oka muszą pracować mimo temperatury.
W Krakowie zakaz wprowadzono w związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeniem przed upałem. Zgodnie z alertem maksymalna temperatura ma wynieść od 30 do 33 stopni Celsjusza.
Postój stały dorożek na Rynku Głównym został zamknięty od niedzieli 19 czerwca do poniedziałku 20 czerwca 2022 r. w godz. 9.30-19. Obowiązuje też zakaz przejazdu dorożek przez Rynek Główny. W tym czasie nieczynny będzie również postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej przed Bazyliką Mariacką.
Ze względu na bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, wszyscy powożący zobowiązani są do korzystania z wyznaczonych pozostałych, zacienionych postojów zastępczych: przy Barbakanie oraz na alejkach Plant - przy ul. Podzamcze, pomiędzy ul. Sienną a ul. Mikołajską.
Zalecane jest również dodatkowe, regularne pojenie koni oraz bieżące śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.
Zakopane. Wozy konne kursują na trasie do Morskiego Oka
Natomiast na trasie do Morskiego Oka nie wprowadzono zakazu przejazdu wozów konnych - poinformowano nas w informacji turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Transport konny do Morskiego Oka od lat budzi wiele kontrowersji. W latach ubiegłych zdarzały się przypadki, że konie padały na trasie.
W komunikacie TPN z 19 czerwca czytamy, że na parkingi przy Morskim Oku (Palenica Białczańska i Łysa Polana) mogą wjechać jedynie osoby, które dokonały wcześniejszej rezerwacji parkingu.
Obecnie w rejonie Zakopanego temperatura wynosi od 25 do 27 st. C.
Źródło: krakow.pl