Trwa ładowanie...
d4iksro

Kraków: sztuka japońska w Muzeum Narodowym


(inf. własna)

d4iksro
d4iksro

W krakowskim Muzeum Książąt Czartoryskich w sali Leonarda da Vinci otwarto wystawę "Sztuka japońska od XVII do XX wieku". Wystawę można oglądać do marca 2002 roku. Pokazowi towarzyszy prezentacja starej muzyki japońskiej.

Na wystawie zgromadzono 93 obiekty w tym: militaria (zbroję saurajską, siodło, broń drzewcową tzw. "naginata", ozdobne "tsuby" do mieczów samurajskich, muszkiety), wyroby z laki i kości słoniowej (m.in. figurki "okimono" i zespół cennych ozdobnych guzów tzw. "katabari netsuke"), porcelanę (wazony i figurki Japonek typu "imari"), wyroby z brązu, barwne drzeworyty oraz obraz współczesnego artysty japońskiego Hisayuki Ueda przedstawiający figurę Buddy.

Wystawione obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Gliwicach (militaria, drzeworyty), Muzeum Narodowego w Krakowie ("tsuby" do mieczów), Muzeum Książąt Czartoryskich (rzemiosło artystyczne, drzeworyty) oraz z kolekcji prywatnej (drzeworyty). (mk)

d4iksro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iksro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj