Trwa ładowanie...
d2hcobf

Kraków. Archidiecezja zapowiada szkolenia dla księży

18 i 25 maja - w tych dnia Archidiecezja Krakowska organizuje szkolenie dla księży wyjeżdżających na wakacje z młodzieżą. To pierwsze takie spotkanie w historii krakowskiego Kościoła. Zajęcia będą obowiązkowe.
Share
Szkolenia są inicjatywą abp. Marka Jędraszewskiego
Szkolenia są inicjatywą abp. Marka JędraszewskiegoŹródło: East News, Fot: JAN GRACZYNSKI
d2hcobf

Jak podkreśla biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej, w szkoleniach mogą wziąć udział nie tylko duchowni, ale też świeccy opiekujący się dziećmi podczas organizowanych wycieczek wakacyjnych. Uczestnicy takich wyjazdów mogą także na nie przychodzić.

Krakowski Kościół deklaruje, że w ciągu dwóch dni takiego szkolenia udział w nich weźmie blisko pół tysiąca osób. "Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, poruszające problematykę profilaktyki przemocy i wykorzystywania seksualnego małoletnich" - zaznaczono w czwartkowym oświadczeniu.

Wśród poruszanych tematów mają się znaleźć te związane z przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci oraz pomocą skrzywdzonemu dziecku. Pojawiły się także informacje dotyczące regulacji prawnych dotyczących ochrony seksualności nieletnich.

d2hcobf

Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

Spotkania mają prowadzić wykładowcy podyplomowego studium profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży Akademii Ignatianum w Krakowie. To uczelnia kościelna prowadzona przez Towarzystwo Jezusowe. Po zakończonym kursie osoby mają otrzymać zaświadczenia uczestnictwa.

d2hcobf

Tego typu szkolenie jest inicjatywą metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego. W lutym podczas spotkania z diecezjalną Radą Młodzieży duchowny podjął działania, które mają na celu ochronę dzieci i młodzieży podczas rekolekcji wakacyjnych.

Wielki sukces "Tylko nie mów nikomu"

Krakowska kuria zapowiedziała szkolenia w czasie, gdy polski Kościół zmaga się z wielkim kryzysem. Temat kościelnej pedofilii jest szeroko dyskutowany od soboty - wtedy miała miejsce premiera dokumentu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Ujawnia on przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez polskich księży oraz ukrywania tych przestępstw przez władze kościelne. W dokumencie wystąpiły ofiary duchownych.

d2hcobf

W ciągu niecałego tygodnia, dokument udostępniony bezpłatnie na YouTubie, obejrzało ponad 16 mln użytkowników. Film zmusił do reakcji przywódców polskiego Kościoła i liderów największych partii politycznych.

"Tylko nie mów nikomu" w Telewizji WP

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokaże Telewizja WP. Pierwsza emisja w czwartek, 16 maja, o godzinie 23.00. Kolejne w piątek i niedzielę.

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News

d2hcobf

Podziel się opinią

Share
d2hcobf
d2hcobf
Więcej tematów