Trwa ładowanie...

Kraj o najwyższym poziomie życia na świecie. Mieszka tam wielu Polaków

Urzekające krajobrazy, dobre warunki pracy i dobrobyt - pod względem poziomu życia - to państwo nie bez powodu wiedzie prym w światowym rankingu. Chodzi o Norwegię, do której ciągnie coraz to więcej Polaków.

Share
Kraj o najwyższym poziomie życia na świecie. Mieszka tam wielu PolakówŹródło: Shutterstock.com
d20vifc

W globalnym porównaniu Norwegia jest krajem o najwyższym poziomie i jakości życia. Ten opierający swój dobrobyt na wydobyciu ropy naftowej kraj, podobnie jak w ubiegłych latach, zajął pierwsze miejsce pod względem wskaźnika rozwoju społecznego za rok 2017 - wynika z opublikowanego w Nowym Jorku rankingu programu pomocowego ONZ UNDP.

Drugie miejsce zajmuje w nim Szwajcaria, po niej Australia i Irlandia. Na piątym miejscu są Niemcy. W pierwszej dziesiątce uplasowały się także Hongkong, Szwecja, Singapur i Holandia. USA zajmują miejsce 13., Wielka Brytania 14., Francja 24., a Polska 33.

d20vifc

Po drugiej stronie rankingu Burundi, Czad i Niger

"Globalnie zauważalny jest trend ciągłego wzrostu poziomu życia" - przyznał dyrektor UNDP Achim Steiner, przedstawiając ranking. Organizacja stwierdziła w 59 krajach i terytoriach wysoki stopień rozwoju społecznego. Przed ośmiu laty tak kwalifikowano 46 państw.

Steiner zaznaczył przy tym, że z drugiej strony zbyt wielu ludzi w zbyt wielu krajach doświadcza niesprawiedliwości i braku szans na rozwój.

Ostatnie pięć pozycji w indeksie rozwoju społecznego zajmują Burundi, Czad, Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska i Niger. W indeksie uwzględniono 189 państw i terytoriów, które oceniano według kryteriów spodziewanej długości życia, poziomu edukacji i dochodów. Indeks ten jest elementem dorocznego raportu UNDP na temat rozwoju ludzkości.

d20vifc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Afrykanie idą do Europy. Ryzykują życiem, a potem żałują

d20vifc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20vifc
d20vifc
Więcej tematów