Kozetka Jana Pawła II
Do papieskiego pokoju w Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Kanoniczej w Krakowie ustawiają się kolejki. Ludzie starsi, licealna młodzież, a nawet trzylatki. Te ostatnie dostają flamastry i rysują laurki dla Ojca Świętego. Wszyscy wchodzą za darmo - pisze "Gazeta Krakowska".
Dary od wiernych
Muzeum Archidiecezjalne mieści się w pomieszczeniach, w których mieszkał Ojciec Święty w czasach, gdy był jeszcze biskupem pomocniczym. Do dziś zachowano tu w niemal niezmienionym stanie pokój, w którym mieszkał od 1952 roku jako profesor. W dalszych pokojach - jest łącznie sześć - znajduje się wystawa pamiątek przekazanych przez Papieża i biskupa Dziwisza, darów od wiernych. - Staraliśmy się zachować wyposażenie tego pokoju takie, jak było wtedy, gdy mieszkał tu Karol Wojtyła mówi ks. Marek Wasil.
Wzruszeni Włosi
Nie było tu co prawda szklanej gabloty na środku ani blatu na biurku, ale jest autentyczna kozetka, kilim nad nią, obraz Matki Boskiej, maszyna do pisania. Dwa lata temu pokój był pokazywany w Muzeum Diecezjalnym w Mediolanie. Wystawę nazwano "Tryptyk polski". Budziła we Włochach olbrzymie wzruszenie. W papieskim pokoju jest wiele rzeczy osobistych, na widok których ludziom kręcą się łzy w oczach. Zniszczona kozetka, narty, album z osobistymi zdjęciami, których Papież nigdy nikomu nie pokazywał. - Mamy oczywiście więcej rzeczy osobistych Papieża. Nie eksponowaliśmy ich tutaj, bo chcieliśmy zachować pokój taki, jaki był - stwierdza ks. Wasil.
W dalszych pokojach znajduje się stół, przy którym Jan Paweł II jadł śniadania podczas wizyty w 1997 roku. W gablotach piuski, szaty, mitra, buty, ornat, klęcznik, brewiarz, różaniec. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest krzyż pektoralny, otrzymany od kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1978 roku i papieski tron, na którym siedział Jan Paweł II podczas odprawiania mszy na Błoniach.
Nowa wystawa
- W naszych zbiorach znajduje się jeszcze około 300 pamiątek do tej pory nie pokazywanych. 18 maja planujemy otwarcie nowej ekspozycji. To projekt zaplanowany od dawna chcieliśmy wystawę otworzyć w 85. urodziny Papieża - mówi ks. Wasil. Do końca tygodnia papieskie pokoje w Muzeum Archidiecezjalnym można oglądać bezpłatnie.
FREN