Trwa ładowanie...
dvr5lfe

Kozak będzie rządził Warszawą

Wojciech Kozak (PAP/Przemek Wierzchowski)
Dotychczasowy wiceprezydent stolicy, radny Platformy Obywatelskiej - Wojciech Kozak, został nowym prezydentem Warszawy.

dvr5lfe
dvr5lfe

Zastąpił on na tym stanowisku Pawła Piskorskiego, który zgodnie z przepisami nowej ordynacji wyborczej, musiał dokonać wyboru między funkcjami i wybrał mandat poselski.

Za wyborem Wojciecha Kozaka na prezydenta Warszawy głosowało 43 radnych, 6 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu.

Blisko trzy godziny radni Warszawy dyskutowali nad wyborem prezydenta. Samo głosowanie przebiegało jednak bez zakłóceń i zgodnie z przewidywaniami.

Kozak był jedynym kandydatem na to stanowisko, popieranym na dodatek przez koalicję Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Platformy Obywatelskiej, która w Radzie Warszawy dysponuje większością.

dvr5lfe

Za poparcie kandydata Platformy, Sojusz otrzymał dodatkowe stanowisko wiceprezydenta i uzyskał dzięki temu większość w zarządzie miasta.

Na wniosek nowego prezydenta miasta Rada Warszawy wybrała także w poniedziałek wiceprezydentów. Zostali nimi: Tadeusz Gajewski (SLD), Ryszard Mikliński (SLD), Tomasz Sieradz (niezrz.), Tomasz Siemoniak (PO) i Jacek Zdrojewski (SLD).

Uporządkowanie chaosu urbanizacyjnego Warszawy, lobbing w Sejmie, uproszczenie ustroju koalicji i zdobycie kontraktów regionalnych, kontynuowanie polityki dotychczasowego zarządu - to główne punkty programu prezydenta Kozaka. Nie będzie on jednak rządzić długo. Wybory samorządowe odbędą się już w maju lub w październiku. Sejm nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

Kozak obejmuje urząd prezydenta w niezbyt szczęśliwym dla miasta momencie - w miejskiej kasie nie ma pieniędzy. Opozycyjni radni twierdzą, że zamknięty od soboty wiadukt w Alejach Jerozolimskich i będący konsekwencją tego paraliż komunikacyjny tej części miasta, doskonale obrazuje sytuację, w jakiej znajduje się teraz stolica.

dvr5lfe

Kozak ma 38 lat. Ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Od 1994 roku jest radnym miasta stołecznego Warszawy. Od 1991 był członkiem Unii Demokratycznej, następnie Unii Wolności. Od stycznia 2001 - uczestnik Platformy Obywatelskiej.

W latach 1987-1990 pracował w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Telefonicznych i współpracował z Instytutem Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej. Od 1990 do 1994 roku - informatyk i projektant systemów informatycznych w spółce Altkom, w latach 1995-1998 pracował w Biurze Krajowym Unii Wolności. W 1998 roku został zastępcą prezydenta Warszawy w Gminie Warszawa-Centrum. Przewodniczący Stołecznego Klubu Radnych Unia Wolności i Samorządności, członek Komisji Budżetowej, od marca 2000 - reprezentant Warszawy w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich, członek Zarządu Związku od czerwca 2000.

Wojciech Kozak zasiada w Radzie Fundacji na rzecz Pomocy Żołnierzom Armii Krajowej im. Leopolda Okulickiego - "Niedźwiadka".

Nowy prezydent Warszawy interesuje się historią, szczególnie okresem rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Pasjonuje się muzyką lat 60. i 70., sportem oraz informatyką. (mp,reb)

dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj