Trwa ładowanie...
d2r8860
d2r8860

Kosowo: zatrzymania w związku z rekrutacją bojowników do Iraku i Syrii

Policja w Kosowie zatrzymała w środę 15 osób w ramach operacji, której celem jest powstrzymanie napływu młodych Albańczyków do Iraku i Syrii na wojnę po stronie dżihadystów. Była to druga z rzędu taka operacja. Wśród zatrzymanych jest wpływowy imam.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2r8860

Jak powiedziało agencji Reutera anonimowe źródło w policji, zatrzymano 15 osób z całego kraju. - Zarzuty dotyczą terroryzmu, zagrożenia dla porządku konstytucyjnego, podżegania i wypowiedzi szerzących nienawiść religijną - przekazało źródło.

Rzecznik policji potwierdził, że doszło do zatrzymań, ale nie podał szczegółów. Z kolei media w Kosowie informują, że zatrzymany został imam z Wielkiego Meczetu w Prisztinie, a także lider partii politycznej o korzeniach islamskich.

W sierpniu policja w Kosowie aresztowała 40 mężczyzn podejrzanych o udział w wojnie w Syrii i Iraku lub rekrutację bojowników w szeregi dżihadystów.

d2r8860

Według przedstawicieli wywiadu obecnie w Iraku i Syrii walczy 100-200 obywateli Kosowa. Co najmniej 20 bojowników z Kosowa zginęło w zeszłym roku. Informacje o udziale bojowników z Kosowa są bardzo niepokojące dla władz jak i mieszkańców tego kraju, w którym większość ludności to Albańczycy muzułmanie, choć prowadzący raczej świecki styl życia. "Pełzającej radykalizacji" społeczności muzułmańskich obawiają się także - jak pisze Reuters - inne kraje bałkańskie, w tym Serbia i Bośnia.

d2r8860

Podziel się opinią

Share
d2r8860
d2r8860
Więcej tematów