PolskaKosmiczny sukces krakowskich gimnazjalistów. Przeprowadzili symulację misji na Marsa

Kosmiczny sukces krakowskich gimnazjalistów. Przeprowadzili symulację misji na Marsa

• Krakowscy gimnazjaliści wyróżnieni w prestiżowym konkursie kosmicznym
• Młodzi naukowcy mieli za zadanie przeprowadzić symulację misji na Marsa
• W nagrodę otrzymali certyfikat upoważniający ich do odbycia stażu w firmie zajmującej się technologią kosmiczną

Kosmiczny sukces krakowskich gimnazjalistów. Przeprowadzili symulację misji na Marsa
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
Robert Kulig

22.06.2016 | aktual.: 26.06.2016 09:38

Uczniowie Gimnazjum nr 74 w Krakowie zostali wyróżnieni podczas gali finałowej konkursu Remote Mars Yard (ReMY), którego celem jest zgłębienie technologicznych i naukowych wyzwań związanych z eksploracją Marsa.

Młodzi naukowcy z Krakowa przez ostatnie trzy miesiące wcielali się w role inżynierów, a kilkuosobowe zespoły miały za zadanie zaplanować i przeprowadzić symulowaną misję marsjańską. Wykorzystali do tego specjalnie zbudowany krater oraz łazika, dzięki czemu mogli symulować zmienność marsjańskiej pogody.

- Najważniejszą częścią konkursu jest jego realizm. Uczestnicy jeżdżą autentycznym modelem łazika marsjańskiego po geologicznie odwzorowanym kraterze, borykając się z tymi samymi wyzwaniami co pracownicy agencji kosmicznych. Począwszy od planowania misji, aż do jej realizacji na żywo. Mamy nadzieję, że zetknięcie z prawdziwą technologią kosmiczną w akcji wyzwoli w młodych ludziach pasję do zgłębiania tajemnic wszechświata - mówi dr Jakub Bochiński, koordynator programu ESERO (European Space Education Resource Office).

W wyróżnionym zespole z Krakowa byli: Stefan Kowalczyk - nawigator, Mateusz Wójtowicz - nawigator, Mateusz Zych - geolog, Eryk Nowicki - geolog, Piotr Sykut - biolog, Marcin Dukat - nawigator, Jakub Czulak - biolog.

Zespół w nagrodę weźmie udział w największym konkursie robotycznym w Europie, a po skończonych studiach wszyscy jego członkowie będą mogli odbyć staż w ABM Space - firmie zajmującej się technologiami kosmicznym.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (2)