Kosmiczny pociąg Elona Muska. Wiemy, kiedy znowu zobaczymy satelity Starlink nad polskim niebem
Wiosna to świetny czas na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Z uwagi na coraz cieplejsze wieczory to też bardzo dobry okres dla miłośników obserwacji nocnego nieba, którzy od początku maja mogą zachwycać się widokiem kosmicznego pociągu Elona Muska. Natomiast dla tych, co przeoczyli sznur satelitów Starlink - jest jeszcze szansa na nadrobienie zaległości.
Projekt Starlink Elona Muska to sieć satelitów krążących na niskiej orbicie Ziemi, które docelowo mają dostarczać internet na całym świecie. Ich fenomen ma polegać na tym, że za pośrednictwem Starlink internet ma być dostępny nawet w miejscach, w których do tej pory nie było to możliwe.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Na chwilę obecną na zakup usługi internetu dostarczanego przez Starlink zdecydowało się ponad pół miliona osób.
Satelity Starlink. Naukowcy mają pewne obawy
Wokół Ziemi krąży aktualnie ponad 1500 satelitów Elona Muska, przy czym jego projekt zakłada, że docelowo ma być ich nawet 42 tys. Liczby te robią wrażenie, jednak wśród naukowców i astronomów projekt Starlink wzbudza szereg obaw, wynikających m.in. z utrudnień prowadzenia obserwacji kosmosu.
Wbrew wszelkim obawom uczonych trzeba jednak Elonowi Muskowi przyznać jedno – pociąg satelitów Starlink na nocnym niebie to istne widowisko, o czym przekonał się każdy kto miał przyjemność go zobaczyć.
Kosmiczny pociąg nad Polską. Kiedy możemy go zobaczyć?
Kiedy kosmiczny pociąg pojawi się nad Polską? Najprędzej w poniedziałek 17 maja, lecz nie będzie to jedyna okazja w ciągu najbliższych kilku dni. Oto harmonogram:
- 17 maja, ok. godz. 23:40, azymut - początek: 10°, max: 67°, koniec: 31°;
- 18 maja, ok. godz. 22:03, azymut - początek: 10°, max: 82°, koniec: 10°;
- 18 maja, ok. godz. 23:43, azymut - początek: 10°, max: 53°, koniec: 38°;
- 19 maja, ok. godz. 22:05, azymut - początek: 10°, max: 88°, koniec: 10°;
- 19 maja, ok. godz. 23:46, azymut - początek: 10°, max: 41°, koniec: 37°;
- 20 maja, ok. godz. 22:08, azymut - początek: 10°, max: 82°, koniec: 12°.
Podane informacje dotyczą Warszawy, natomiast pomocny w ustaleniu przelotów satelitów Starlink nad polskim niebem dla innych miejscowości może okazać się poradnik Wirtualnej Polski lub strona FindStarlink.
Warto również pamiętać, aby obserwację nocnego nieba przeprowadzać z miejsc dobrze zaciemnionych, najlepiej z dala od światła miejskiego.
ZOBACZ TEŻ: Nowy Polski Ład. Dymisja Jarosława Gowina? Wiceminister z PiS Artur Soboń nie ma wątpliwości