PolskaKościół zabiera głos w sprawie krzyża w sejmie

Kościół zabiera głos w sprawie krzyża w sejmie

Ustalenie programu duszpasterskiego na przyszły rok to jedno z zadań rozpoczynającego się w Przemyślu 356. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski - powiedział przewodniczący KEP, metropolita przemyski abp Józef Michalik. Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch wypowiedział się na temat obecności krzyża w budynku sejmu.

Kościół zabiera głos w sprawie krzyża w sejmie
Źródło zdjęć: © PAP

Abp Józef Michalik powiedział przed rozpoczęciem obrad, że jest bardzo dużo tematów, które zostaną poruszone podczas trzydniowych obrad. - Trzeba ustalić program duszpasterski na przyszły rok, kalendarz zajęć, rytm spotkań; trzeba ustalić, jakie tematy poruszać w listach pasterskich, jakie inicjatywy duszpasterskie podjąć - dodał.

Na pytanie dziennikarzy czy biskupi odniosą się do sytuacji politycznej po wyborach, abp Michalik zaznaczył, że "obecność w Polsce każe odpowiedzialnie spojrzeć na to, co się wydarzyło".

- Myślę, że bez dodatkowego budzenia społecznego, budzą się serca ludzi w zdrowej reakcji na barbarzyńskie wypowiedzi czy tendencje, które są obliczone na płytką popularność, ale ma ona krótkie nogi - powiedział metropolita przemyski.

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, pytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej, czy będzie oddzielne stanowisko KEP ws. sytuacji politycznej po wyborach, odpowiedział, że "nie przypuszcza."

- Być może będzie coś w komunikacie, ale trudno w tej chwili przypuszczać. Bo cóż powiedzieć, oprócz tego, że są to demokratyczne wybory Polaków. Taki jest skład sejmu, jaki wybrali ludzie. Takie są prawa demokracji i nikt nie wymyślił lepszego sposobu. Natomiast w demokracjach bywa różnie, była w sejmie Polska Partia Piwa, a w Europie, tu i ówdzie popularna jest Partia Piratów - dodał.

Ks. Kloch zaznaczył, że dyskusja o ściągnięciu krzyża w sejmie pokaże tak naprawdę, jak szanowani są obywatele o różnych przekonaniach religijnych. Rzecznik zaznaczył, że jeśliby doszło do zdjęcia krzyża, ludzie wierzący "czuliby się obywatelami drugiej kategorii". - Skoro w polskim parlamencie są osoby wierzące i niewierzące, a polska konstytucja mówi o możliwości obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej, zachowujmy konstytucję - podkreślił ks. Kloch.

Pierwszego dnia biskupi wybiorą sekretarza generalnego KEP. Sprawujący od czterech lat tę funkcję abp Stanisław Budzik został mianowany metropolitą lubelskim.

Według źródeł zbliżonych do episkopatu, najpoważniejszym kandydatem na stanowisko sekretarza jest biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej bp Wojciech Polak, który sprawuje urząd przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jego konkurentami mają być biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski i biskup pomocniczy diecezji koszalińskiej Krzysztof Zadarko.

Podczas obrad, które potrwają do niedzieli, biskupi wyłonią też m.in. członków nowego zespołu ds. ewangelizacji i zatwierdzą obrzędy pogrzebu związane z kremacją ciała. Hierarchowie wybiorą także przewodniczącego komisji mieszanej ds. współpracy między episkopatem a zakonami oraz delegatów i duszpasterzy różnych gremiów, m.in. krajowego duszpasterza środowisk twórczych.

Zebranie plenarne zakończy się mszą św. w katedrze przemyskiej w niedzielę, 16 października. W tym dniu przypada 33. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Eucharystia będzie dziękczynieniem za wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. Będzie jej przewodniczył abp Józef Michalik, obchodzący w tym dniu srebrny jubileusz sakry biskupiej, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (72)