Trwa ładowanie...
detf3fz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kościół katolicki stracił rekordową liczbę wiernych w Niemczech

Kościół katolicki w Niemczech utracił w ubiegłym roku rekordową liczbę wiernych - ogłosiła Konferencja Biskupów Niemieckich. Z Kościoła katolickiego odeszło nawet więcej osób niż w 2010 roku, kiedy ujawniono skandale pedofilskie wśród duchownych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kościół katolicki stracił rekordową liczbę wiernych w Niemczech
(Fotolia)
detf3fz

W Niemczech przynależność do Kościołów chrześcijańskich lub nieuczestniczenie w tej wspólnocie religijnej obywatele deklarują wobec urzędu podatkowego z uwagi na sposób finansowania Kościołów. Stąd wiadomo, że w 2014 roku opuściło Kościół katolicki 218 tys. osób, o 37 tys. więcej niż w roku poprzednim.

Zadeklarowanych katolików w Niemczech, szczególnie licznych na południu kraju, są ogółem 24 miliony, tj. 29,5 proc. ogółu ludności RFN. Oznacza to, że liczba katolików zmniejszyła się poważnie, nad czym "głęboko ubolewał" w wypowiedzi dla agencji dpa przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kardynał Reinhard Marx.

- Jest rzeczą sprawdzoną, że kto nie odnajduje dłużej schronienia w Kościele, to ulega pokusie odejścia i czyni to (w Niemczech) oficjalnie - oświadczył wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, ksiądz Dominik Meiering.

detf3fz

Hierarchia Kościoła katolickiego w Niemczech zastanawia się nad przyczynami tego odpływu wiernych, które są mniej oczywiste niż w latach naznaczonych aferami pedofilskimi wśród duchownych, jak na przykład w 2010 roku, kiedy zanotowano 181 193 wystąpienia z Kościoła.

Dla Christiana Weisnera, rzecznika laickiej organizacji katolickiej Jesteśmy Kościołem "reformistyczny duch" papieża Franciszka "nie jest przyjmowany w Niemczech z taką wrażliwością, z jaką powinien". - Zerwał on" z bardziej konserwatywna doktryną poprzedniego papieża, Benedykta XVI - twierdzi Weisner.

W Niemczech państwo pobiera od 8 do 10 proc. dodatkowego podatku dochodowego na utrzymanie Kościoła, którego wyznawcą deklaruje się obywatel. Podatek ten jest przekazywany poprzez stowarzyszenia religijne Kościołowi, który utrzymuje liczne instytucje, m.in. szkoły i szpitale.

W 2014 roku podatek kościelny przyniósł 11 miliardów euro, osiągając rekordową wysokość. Podatnicy, którzy deklarują się jako osoby "bez religii" są od tego podatku zwolnione.

detf3fz

Zobacz też: Polski Kościół ostro in vitro

detf3fz

Podziel się opinią

Share

detf3fz

detf3fz
Więcej tematów