ŚwiatKościół katolicki oburzony medycznym Noblem

Kościół katolicki oburzony medycznym Noblem

"Położył ręce na życiu. I za to dają Nobla"- tak katolicki włoski dziennik "Avvenire" podsumował przyznanie nagrody w dziedzinie medycyny Brytyjczykowi Robertowi G. Edwardsowi, twórcy metody in vitro.

Kościół katolicki oburzony medycznym Noblem
Źródło zdjęć: © AFP

Największe włoskie gazety wiele miejsca w komentarzach poświęcają sprzeciwowi Watykanu wobec werdyktu Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk.

Dziennik "Avvenire" uznał, że tegoroczny medyczny Nobel to "zmarnowana okazja" i stwierdził, że nagroda ta stanowi "uznanie wartości badań nad technikami, które pociągają za sobą śmierć embrionów ludzkich". Jednocześnie dziennik włoskiego episkopatu wyraził ubolewanie, że nie nagrodzono innych badań medycznych, które "nie trafiają na pierwsze strony prasy".

"Bylibyśmy zadowoleni, gdyby Nobla przyznano komuś, kto prowadzi badania o mniejszym medialnym rozgłosie, często zepchnięte na margines i bez funduszy, takie jak te nad rzadkimi chorobami czy też terapią zespołu Downa, który nie byłby rzadki gdyby nie to, że społeczeństwo zachodnie zamiast go leczyć rozwiązało problem przestając gorszyć się selektywną aborcją dzieci dotkniętych trisomią" - ocenił dziennik.

"Najwyższy czas na wyróżnienie in vitro"

Dziennik "Corriere della Sera" odniósł się do słów przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia arcybiskupa Ignacio Carrasco de Pauli, który stwierdził, że jest to nagroda "nie na miejscu". Ponadto jego zdaniem, to Robert G. Edwards odpowiedzialny jest za to, że wiele embrionów jest "porzucanych" i przez to skazywanych na to, by "umrzeć".

Włoski dziennik stwierdził jednak, że "czas był najwyższy" na wyróżnienie twórcy metody in vitro. Nagrodę dla Edwardsa "Corriere della Sera" uznało za "bardzo zasłużoną" ze względu na jego "fundamentalny wkład w krzewienie życia i poprawę stanu zdrowia człowieka".

Reakcję Stolicy Apostolskiej krytycznie ocenił także dziennik "La Repubblica": "Gdy Stolica Apostolska protestuje, setki tysięcy kobiet powitają z satysfakcją to uznanie dla lekarza, który podarował im radość macierzyństwa". "Za Robertem Edwardsem nie stał żaden demon, jak wydaje się podejrzewać Kościół" - dodała.

"La Stampa" zauważyła zaś, że nagrodzono "ojca 4 milionów dzieci z probówki". Komentarz dziennik zaczął zaś od słów: "to fantastyczna wiadomość!".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (280)