Trwa ładowanie...
d413xvg

Koronawirus z Chin. KE uruchomiła Mechanizm Ochrony Ludności

Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. To jej odpowiedź na wybuch epidemii spowodowanej rozprzestrzenianiem się w Chinach koronawirusa 2019-nCoV.
Share
KE uruchomiła Mechanizm Ochrony Ludności
KE uruchomiła Mechanizm Ochrony LudnościŹródło: PAP, Fot: PAP/EPA/NARONG SANGNAK
d413xvg

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności został uruchomiony na wniosek złożony przez Francję. Mechanizm ten pomoże wspierać ewakuację obywateli UE z regionu Wuhan, gdzie pojawił się koronawirus. To 11-mln miasto zostało odcięte od świata: wstrzymano transport publiczny, zamknięto lotnisko i dworce kolejowe.

Komisja Europejska będzie koordynować przeloty samolotów, którymi będą ewakuowani obywatele UE, a także gotowa jest je współfinansować.

Zobacz także: Koronawirus z Chin. Problemy z ewakuacją Polaków z Wuhan

d413xvg

Zgodnie z ustaleniami pierwszym samolotem zostanie przetransportowanych około 250 Francuzów (ta maszyn, zgodnie z planem miała wyruszyć do Chin już w środę rano). Drugim ma wracać ponad 100 obywateli UE z innych krajów.

To pierwszy wniosek o pomoc tego rodzaju i niewykluczone, że w najbliższych dniach o podobne wsparcie zwrócą się inne kraje członkowskie.

Koronawirus z Chin: ewakuowane mogą być tylko osoby bez objawów choroby

Obywatele Unii, którzy znajdują się w regionie Wuhan i chcą zostać ewakuowani mogą wystąpić o ten rodzaj pomocy. KE przypomina, że narodowość nie ma w tej kwestii znaczenia. Wrócić do Europy będą jednak mogły tylko osoby, które nie mają objawów choroby.

Zobacz także: Koronawirus z Chin w Polsce? Kolejne podejrzane przypadki: w Łodzi i Gdańsku

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności powstał w 2001 roku w celu wzmocnienia współpracy między Unią a państwami członkowskimi, by ułatwić wspólne działania w obszarze ochrony ludności m.in. przed klęskami żywiołowymi.

Przypomnijmy, że w Wuhan jest ok. 30 Polaków.

Źródło: rmf24.pl

d413xvg

Podziel się opinią

Share
d413xvg
d413xvg
Więcej tematów