Trwa ładowanie...
d2kj41b

Koronawirus z Chin. Jedna z pasażerek Westerdam zarażona wirusem. Statek przez dwa tygodnie krążył po morzu

83-letnia pasażerka luksusowego statku wycieczkowego Westerdam jest zarażona koronawirusem - oświadczyło malezyjskie ministerstwo zdrowia. Amerykanka opuściła statek w Kambodży i wraz ze 144 innymi pasażerami wycieczkowca poleciała samolotem do Malezji. Teraz część z nich czeka dwutygodniowa kwarantanna. Tymczasem Amerykanie szykują się do ewakuacji swoich obywateli ze statku Diamond Princess.
Share
Jedna z pasażerek Westerdam jednak jest zarażona koronawirusem. Odkryto to w Kuala Lumpur
Jedna z pasażerek Westerdam jednak jest zarażona koronawirusem. Odkryto to w Kuala LumpurŹródło: PAP, Fot: EPA/AHMAD YUSNI
d2kj41b

Statek wycieczkowy Westerdam, pływający pod holenderska banderą, przez dwa tygodnie błąkał się po morzu. Po tym jak 1 lutego wypłynął z Hongkongu, kolejne państwa odmawiały mu zgody na wpłynięcie do portu i zejście pasażerów na ląd. Powodem był lęk przed koronawirusem 2019-nCoV, którym miał być zarażony jeden z pasażerów.

Armator przekonywał, że nie jest to prawda, że wszyscy pasażerowie są zdrowi. Wiary w te zapewnienia nie dawały ani Filipiny, ani Japonia, ani liczne porty na Tajwanie. Statek nie mógł także zawinąć do portu w Korei Południowej i na wyspie Guam. Odmówiła też Tajlandia.

Zobacz także: Koronawirus z Chin. Nagły wzrost zarażonych. Władze tłumaczą to "nową metodą diagnostyczną"

d2kj41b

W końcu nad pasażerami wycieczkowca zlitowały się władze Kambodży. W czwartek zawinął on do portu w Preăh Sihanŭk. W piątek grupa 145 pasażerów poleciała samolotem do Malezji. Mieli stamtąd lecieć do domu. Niestety, podczas kontroli na lotnisku u 83-letniej Amerykanki i jej o dwa lata starszego męża stwierdzono objawy infekcji. Skierowano ich na dalsze badania do szpital.

W sobotę testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u kobiety. Testy męża wypadły negatywnie.

83-latka jest w stanie stabilnym, znajduje się w separatce w jednym ze szpitali w Kuala Lumpur. Jest tam równiez jej mąż.

Większość pasażerów samolotu będzie mogła wrócić do swoich domów. Malezyjskie władze zdecydowały się objąć kwarantanną i przetestować na obecność koronawirusa tylko tych pasażerów, którzy siedzieli w samolocie najbliżej kobiety.

d2kj41b

Koronawirus z Chin. 67 nowych przypadków na Diamon Princess

Tymczasem rośnie liczba zarażonych koronawirusem na statku wycieczkowym Diamond Princess, zacumowanym w Jokohamie. W sobotę minister zdrowia Japonii poinformował o 67 nowych przypadkach. To oznacza, że liczba zarażonych sięgnęła już 285 osób.

Przypomnijmy, że statek z ponad 3,7 tys. pasażerów i członków załogi poddano kwarantannie po tym, jak okazało się, że jeden z jego byłych pasażerów zachorował. Testy wykazały, że jest zarażony koronawirusem.

Wśród uwięzionych na statku jest trzech Polaków: dwóch pasażerów i jeden członek załogi. Polskie MSZ informowało w ubiegłym tygodniu, że nie wykryto u nich koronawirusa.

d2kj41b

Zobacz także: Koronawirus z Chin dotarł do Afryki. Pierwszy potwierdzony przypadek w Egipcie

W piątek Japończycy pozwolili opuścić pokład statku osobom po 80. roku życia, z chronicznymi schorzeniami oraz tym, które nie mają okien w kajutach. Zostały one przewiezione do rządowego ośrodka na północ od Tokio, gdzie mają dokończyć kwarantannę. Jej pierwotny termin upływa 19 lutego, jednak nie wiadomo czy nie zostanie przedłużony.

Zobacz także: Koronawirus z Chin. Pierwsza ofiara w Europie

Tymczasem amerykańskie władze chcą ewakuować z pokładu wycieczkowca swoich obywateli. Ma ich tam być 380. Według informacji "The Wall Street Journal" w niedziele mają po nich przylecieć dwa samoloty.

Amerykanie po powrocie do kraju zostaną poddani kolejnej kwarantannie.

d2kj41b

Podziel się opinią

Share
d2kj41b
d2kj41b
Więcej tematów