Trwa ładowanie...
dgrrwav

Koronawirus. Wielka Brytania z obiecującymi wynikami szczepionki. Wzmacnia odporność!

Koronawirus wciąż zagraża naszemu społeczeństwu. Wszyscy czekają na szczepionkę, nad którą pracuje wielu naukowców. Jedna z nich powstaje w Wielkiej Brytanii, a jej wyniki są obiecujące.
Share
Koronawirus. Wielka Brytania z nową szczepionką. Dobre wyniki testów (zdjęcie ilustracyjne)
Koronawirus. Wielka Brytania z nową szczepionką. Dobre wyniki testów (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: PAP/EPA
dgrrwav

Szczepionka na koronawirusa powstaje w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. Jak mówią naukowcy, jest ona w stanie wyprodukować białe krwinki oraz przeciwciała, które są w stanie zwalczyć wirusa.

Koronawirus. Wielka Brytania z efektywną szczepionką

Jak informuje BBC, testy szczepionki przeprowadzono na grupie 1077 osób. Jej wyniki wykazały, że może być ona bezpieczna dla człowieka, a przy okazji skutecznie zwalczyć pandemię. Teraz jej testy zostaną przeprowadzone na jeszcze większej grupie osób.

dgrrwav

Naukowcy, którzy pracują nad szczepionką w Wielkiej Brytanii, twierdzą, że jej wyniki są bardzo obiecujące, jednak jest jeszcze za wcześnie, by mówić o jej pewnej skuteczności.

Zobacz też: Wyniki wyborów 2020. Paweł Szefernaker: Potępiłbym każdego, kto obraziłby wyborców Trzaskowskiego

Koronawirus. Wielka Brytania zamówiła już 100 mln dawek

BBC poinformował też, że rząd Wielkiej Brytanii zamówił już 100 milionów dawek tej szczepionki na koroanwirusa. Nadano jej nawet nazwę: ChAdOx1 nCoV-19. Co ważne, w tym tempie nie opracowano dotąd żadnej szczepionki.

dgrrwav

Naukowcy podkreślają, że ChAdOx1 nCoV-19 jest sporządzona z genetycznie zmodyfikowanego wirusa, który powoduje przeziębienie u szympansów. Szczepionka została zmodyfikowana, dzięki czemu nie wywołuje infekcji u ludzi.

Koronawirus. Wielka Brytania i nowa szczepionka. Są efekty uboczne

Dzięki tym zabiegom wirus ze szczepionki przypomina teraz koronawirusa, a system immunologiczny u badanych osób może nauczyć się zwalczania intruza. Niestety, szczepionka może wywołać efekty uboczne. Aż 70 proc. badanych, którzy testowali szczepionkę, zgłosiło dolegliwości takie jak gorączka i silne bóle głowy. Te, jak podkreślają naukowcy z Oksfordu, można zwalczyć paracetamolem.

- Jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim będziemy mogli potwierdzić, czy nasza szczepionka pomoże opanować pandemię COVID-19, ale te wczesne wyniki są obiecujące - powiedziała w rozmowie z BBC prof. Sarah Gilbert z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii koronawirusem zakaziło się blisko 300 tysięcy osób. Wirus zabił ponad 45 tysięcy chorych. Tylko w ciągu ostatniej doby na Wyspach przybyło ponad 700 zakażeń. Zmarło 27 osób.

Źródło: BBC

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

dgrrwav

Podziel się opinią

Share
dgrrwav
dgrrwav
Więcej tematów