Trwa ładowanie...

Koronawirus. Wielka Brytania podjęła decyzję ws. szczepionki firmy Pfizer

Koronawirus sprawił, że koncerny farmaceutyczne z całego świata stanęły do wyścigu o stworzenie skutecznej szczepionki. W kolejce do opracowanych szczepień ustawiło się wiele światowych mocarstw. Wielka Brytania ogłosiła właśnie, że dopuściła do użycia na masową skale substancję opracowaną przez amerykański Pfizer.
Share
Koronawirus. Wielka Brytania podjęła decyzję ws. szczepionki firmy Pfizer
Koronawirus. Wielka Brytania podjęła decyzję ws. szczepionki firmy PfizerŹródło: PAP
dy59uqe

To pierwsza taka decyzja na świecie. Wielka Brytania dopuściła do użycia w celach medycznych szczepionkę opracowaną w laboratoriach amerykańskiego koncernu Pfizer. Oznacza to, że w Zjednoczonym Królestwie już wkrótce może ruszyć proces szczepienia Brytyjczyków na masową skalę.

Pierwsze 800 tys. dawek szczepionki zostanie przeznaczone do użycia w przyszłym tygodniu. Priorytetem będzie zaszczepienie seniorów przebywających w domach opieki oraz pracowników NHS, czyli brytyjskiego systemu opieki zdrowotnej.

Koronawirus. Szczepionka Pfizer błyskawicznie zaakceptowana

Proces akceptacji szczepionki koncernu Pfizer był niezwykle szybki. Proces badawczy nad takimi substancjami, a następnie proces administracyjny dopuszczający preparat do użycia trwa zazwyczaj około dekady. W tym przypadku od rozpoczęcia prac nad szczepionką do oddania jej do użytku minęło zaledwie 10 miesięcy.

dy59uqe

Szczyt epidemii za nami? Lekarz mówi na co zwrócić uwagę

Wielka Brytania zamówiła już 40 milionów dawek preparatu Pfizera, co umożliwi zaszczepienie 20 milionów obywateli. Większość zamówienia zostanie zrealizowana w 2021 roku, ale premier Boris Johnson już teraz nie kryje zadowolenia.

- Ochrona, jaką zapewni nam szczepionka pozwoli nam odzyskać normalność i przywrócić sprawne działanie naszej gospodarki - mówił Johnson w rozmowie z dziennikarzami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dy59uqe

Podziel się opinią

Share
dy59uqe
dy59uqe
Więcej tematów