Trwa ładowanie...
d4bn7su

Koronawirus. Wielka Brytania. 100-letni weteran zebrał 33 mln funtów dla NHS. Tom Moore otrzyma tytuł szlachecki

Tom Moore, 100-letni weteran II wojny światowej zebrał dla służby zdrowia w Wielkiej Brytanii aż 33 miliony funtów. Pieniądze przeznaczone są na walkę z epidemią koronawirusa. Za swój gest, Moore może otrzymać tytuł szlachecki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Wielka Brytania. 100-letni weteran otrzyma tytuł szlachecki
Koronawirus. Wielka Brytania. 100-letni weteran otrzyma tytuł szlachecki (PAP)
d4bn7su

Zbiórka pieniędzy w wykonaniu 100-letniego weterana to nie lada wyczyn. Tom Moore postanowił pomóc NHS (brytyjskiej służbie zdrowia) w walce z epidemią koronawirusa na Wyspach.

Koronawirus. Wielka Brytania. Tom Moore otrzyma tytuł szlachecki

Jak donosi BBC, gest i zaangażowanie weterana dostrzegł premier Boris Johnson. - Ta fantastyczna zbiórka pieniędzy pułkownika Toma pobiła rekordy. Ona zainspirowała cały kraj i dała nam wszystkim promyk światła w mgle epidemii koronawirusa. W imieniu tych wszystkich, którzy byli poruszeni jego niesamowitą historią, chcę powiedzieć "dziękuję". To prawdziwy narodowy skarb - mówił premier Wielkiej Brytanii.

d4bn7su

Boris Johnson złożył też wniosek do królowej Elżbiety II o nadanie weteranowi tytułu szlacheckiego. Królowa była przychylna tej prośbie a Tom Moore w środę otrzyma tytuł szlachecki. Od tego momentu 100-letni weteran będzie mógł posługiwać się przedrostkiem "Sir" przed imieniem i nazwiskiem.

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

Koronawirus. Wielka Brytania. Tom Moore i jego 100 okrążeń

Weteranowi pogratulował już lider laburzystów, Sir Kier Starmer. - W swoich działaniach Tom ucieleśniał solidarność narodową, która narastała podczas tego kryzysu, i pokazał nam, że każdy może odegrać swoją rolę w budowaniu lepszej przyszłości. Tom Moore przyniósł inspirację milionom i pomógł nam w świętowaniu zwycięstwa NHS nad epidemią koronawirusa - mówił lider partii pracy.

d4bn7su

Swoją zbiórkę 100-letni weteran rozpoczął na początku kwietnia. Chciał w ten sposób podziękować NHS za pomoc w walce z epidemią koronawirusa oraz opiekę nad nim samym. Kapitan Tom Moore dwa lata temu, w wyniku upadku, złamał staw biodrowy. Mimo to weteran postanowił przy pomocy chodzika przejść 100 okrążeń dookoła swojego domu. 100 okrążeń na setne urodziny.

Koronawirus. Wielka Brytania. 100-letni weteran z życzeniami od królowej

Zbiórka toczyła się na platformie fundraisingowej JustGiving. Sam Tom Moore liczył początkowo na sumę 1000 funtów. W dniu 16 kwietnia, gdy wykonywał ostatnie - setne okrążenie, na koncie zbiórki było już 12 milionów funtów. Aktualnie są tam już 33 miliony wpłacone przez 1,5 miliona Brytyjczyków.

W dniu setnych urodzin weterana, 30 kwietnia życzenia złożył mu nie tylko premier Boris Johnson, ale też królowa Elżbieta II i książę William. Do życzeń najważniejszych osób w kraju, dołączyło około 140 tys. Brytyjczyków, którzy wysłali 100-letniemu weteranowi kartki z życzeniami. Na swoje urodziny Tom Moore otrzymał też honorowy stopień pułkownika 1 batalionu Yorkshire Regiment, jednostki, w której służył w czasie II wojny światowej.

Źródło: BBC

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d4bn7su

Podziel się opinią

Share

d4bn7su

d4bn7su
Więcej tematów