Trwa ładowanie...
d2yq3q5

Koronawirus w Polsce. Zmiany w żłobkach i przedszkolach. GIS publikuje nowe przepisy

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zasady obowiązujące w przedszkolach, żłobkach i pozostałych punktach opieki. Wśród nowych przepisów znajduje się m.in. punkt dotyczący przestrzeni, jaka ma przypadać na jedno dziecko. Powierzchnia ta nie może być mniejsza niż 1,5 metra kwadratowego.
Share
Koronawirus w Polsce. GIS publikuje nowe przepisy obowiązujące w żłobkach i przedszkolach
Koronawirus w Polsce. GIS publikuje nowe przepisy obowiązujące w żłobkach i przedszkolachŹródło: East News
d2yq3q5

Nowe przepisy opublikowano na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Najważniejsze z nich regulują kwestie przestrzeni, jaką każde dziecko musi posiadać w chwili przebywania w placówkach opiekuńczych, takich jak np. żłobki czy przedszkola.

"Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt* od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2" - czytamy w komunikacie GIS-u.

Ogłoszono też, że dzieci powinny przebywać w tej samej i wyznaczonej do tego stałej sali, co opiekun. Zaleca się również, aby do konkretnej grupy dzieci przyporządkowani byli ci sami opiekunowie.

d2yq3q5

Zobacz także: Aleksiej Nawalny w szpitalu. Ryszard Czarnecki: Władimir Putin obawia się białoruskiego scenariusza

Dodatkowo GIS informuje, że w każdej sali, gdzie przebywają dzieci, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować lub uprać. Wśród nich wymieniono m.in. pluszowe zabawki.

Koronawirus w Polsce. Zmiany w żłobkach i przedszkolach

W komunikacie przekazano też, że w każdym przedszkolu i żłobku powinien być termometr (najlepiej bezdotykowy). Należy również wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę.

d2yq3q5

Z kolei opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, wynoszący min. 1,5 metra kwadratowego.

Sanepid podkreśla też, że w placówce opiekuńczej przebywać może wyłącznie dziecko zdrowe, które nie wykazuje objawów chorobowych. Przyprowadzać maluchy i odbierać je także może jedynie osoba zdrowa.

"Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu" - dodaje GIS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2yq3q5

Podziel się opinią

Share
d2yq3q5
d2yq3q5
Więcej tematów