Koronawirus w Polsce wywoła cięcia etatów w rządzie? Piotr Mueller komentuje
Nie ma wątpliwości, że koronawirus wywoła kryzys nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Piotr Mueller, który był gościem programu "Tłit", był pytany o to, czy planowane są cięcia w rządzie. - Jeżeli kryzys gospodarczy będzie miał szeroką skalę, to bez wątpienia trzeba będzie również poszukać oszczędności w administracji publicznej - mówił rzecznik rządu. Dodał, że jeżeli pojawią się ograniczenia, będą one dotyczyły wszystkich elementów administracji: rządowej i samorządowej.
Mimo tej bardzo dużej pomocy, któr… Rozwiń
Transkrypcja:
Mimo tej bardzo dużej pomocy, którą rząd przeznaczy dla przedsiębiorców, dla pracowników - siłą rzeczy dokonywane są zwolnienia w małych przedsiębiorstwach, w dużych przedsiębiorstwach.
A ja chciałbym zapytać jak to wygląda w administracji państwowej. Czy w kancelarii prezesa Rady Ministrów również przewidziane są cięcia etatów? Cięcia pensji?
Jak wy sobie radzicie na poziomie tym rządowym? Kancelarii premiera właśnie.
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że większość osób w tej chwili jest na pracy zdalnej. Czyli te zalecenia, które były przekazane przez głównego inspektora sanitarnego, są wdrażane.
Jeżeli chodzi o kwestie finansów publicznych i kwestie wydatków na administrację publiczną, czy szeroko rozumiane usługi publiczne.
To zapewne przed nami i Samorządem Terytorialnym będzie takie wyzwanie, aby poszukać również tutaj pewnych oszczędności.
A konkretnie panie ministrze. Oczywiście w tej chwili trudno powiedzieć, jaki to miałby być zakres. Czy redukcje etatów, czy cięcia pensji są przewidywane?
Panie redaktorze, w tej chwili ja nie jestem w stanie tego powiedzieć wprost. Jak będziemy mieli sytuację za miesiąc, dwa to będzie wiadomo, jak wygląda kwestia wzrostu gospodarczego.
Jaki jest efekt negatywny kryzysu. Ale bez wątpienia jest tak. Jeżeli kryzys gospodarczy będzie miał szeroką skalę.
To bez wątpienia będzie trzeba szukać również oszczędności w administracji publicznej.
Bo wie pan, niektórzy publicyści, komentatorzy, czy opozycja, podnosi kwestię zbyt dużej ich zdaniem liczby stanowisk, choćby wiceministralnych.
I zastanawiam się, czy ta redukcja również może dotyczyć poziomu ministerstw właśnie.
Tutaj pamiętajmy o tym, że koszt administracji publicznej to przede wszystkim cały aparat administracyjny. Również oczywiście wiceministrowie.
Jeżeli będzie czas, w którym ograniczenia w administracji publicznej będą się pojawiały, to będą dotyczyły wszystkich elementów administracji - i samorządowej, i rządowej.
W związku z tym, jeżeli kryzys gospodarczy przejdzie w taką fazę, której byśmy nie chcieli - w czarny scenariusz.
To ograniczenia dotyczące finansowania będą dotyczyły zarówno sektora publicznego, prywatnego, samorządowego publicznego i rządowego publicznego.