Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Sypią się kary za brak maseczek. Ponad 3,7 tys. mandatów jednego dnia

Rzecznik Komendy Głównej Policji podsumował najnowsze działania formacji związane z pandemią koronawirusa w Polsce. Inspektor Mariusz Ciarka przestrzegał, że osoby, które nie stosują się do obostrzeń muszą "liczyć się z surowymi konsekwencjami". - Apelujemy o odpowiedzialność - dodał.

Share
Koronawirus. Polska policja pilnuje przestrzegania obostrzeń. Mandaty za brak maseczek (Fot.: policja.gov.pl)
Koronawirus. Polska policja pilnuje przestrzegania obostrzeń. Mandaty za brak maseczek (Fot.: policja.gov.pl)
d146po3

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce policjanci wykonali już ponad 3,872 mln służb. Tylko ostatniej doby czynności w związku z epidemią wykonywało ponad 21 tys. funkcjonariuszy. Do tej pory COVID-19 potwierdzono u ok. 1540 policjantów oraz 190 pracowników policji. Wyzdrowiało 704 funkcjonariuszy i 84 pracowników formacji. Na kwarantannie łącznie było 9760 policjantów, z czego obecnie na izolacji znajduje się ok. 1600 funkcjonariuszy.

Koronawirus. Polska policja pilnuje przestrzegania obostrzeń. Mandaty za brak maseczek

Inspektor Mariusz Ciarka poinformował także, że mundurowi łącznie 18,8 milionów razy sprawdzali osoby będące na kwarantannie, z czego ponad 196 tys. osób przez ostatnie 24 godz. W ok. 700 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych. Policjanci wykonali także ponad 141 tys. kontroli dotyczących przestrzegania obostrzeń w środkach komunikacji publicznej. Ponad 5 tys. kontroli miało miejsce przez ostatni dzień.

d146po3

Wzrasta liczba osób, które nie stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Za brak maseczki pouczono ponad 191 tys. osób, prawie 40 tys. osób zostało ukaranych mandatem karnym, a w prawie 12 tys. przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Statystyki dla ostatniej doby wynoszą: ponad 2,3 tys. osób pouczonych, ponad 3,7 tys. mandatów i prawie 500 wniosków o ukaranie do sądu.

Koronawirus w Polsce. Rzecznik KGP Mariusz Ciarka: Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność

Rzecznik Komendy Głównej Policji podkreśla, że policjanci włączają się również w akcję informacyjną, dotyczącą przestrzegania obostrzeń. - Jeśli ktoś mimo zwrócenia uwagi, nie stosuje się do poleceń, musi liczyć się z surowymi konsekwencjami - mówi insp. Ciarka. Mandat za brak maseczki wynosi 500 zł. Dodatkowo sanepid może nałożyć na poszczególną osobę nawet 30 tys. zł kary. - Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność - podsumowuje rzecznik KGP.

Kamil Bortniczuk o Andrzeju Sośnierzu: cieszymy się, że mamy takiego polityka w naszym gronie

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d146po3

Podziel się opinią

Share
d146po3
d146po3
Więcej tematów