Trwa ładowanie...
d3a2l2d

Koronawirus w Polsce. Sanepid odradza organizacji wesel w Małopolsce

Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje do mieszkańców, by nie organizować przyjęć weselnych. Apel dotyczy mieszkańców Nowego Sącza oraz powiatów nowosądeckiego, suskiego i wadowickiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Małopolski Sanepid nie rekomenduje organizacji wesel
Małopolski Sanepid nie rekomenduje organizacji wesel (Istock)
d3a2l2d

"Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną na terenie miasta Nowego Sącza oraz powiatów nowosądeckiego, suskiego i wadowickiego, gdzie rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 ma charakter dynamiczny, a wzrost zakażeń tym właśnie koronawirusem pozostaje w bezpośrednim związku z organizowanymi na tych terenach przyjęciami ślubnymi/weselami - informuję, iż w takiej sytuacji nie rekomenduję organizacji takich przyjęć w wymienionych wyżej powiatach. Brak rekomendacji, o której mowa, ma na celu wyłącznie ochronę zdrowia, a nawet życia tak mieszkańców tych powiatów, jak i osób przybywających do tych regionów, poprzez ograniczenie transmisji wirusa SARS-CoV-2" - czytamy w komunikacie Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Zobacz też: Finał "Bitwy o wozy". Gmina wygrała wóz, lecz nie ma strażaków. Paweł Szefernaker tłumaczy decyzję

Jak informuje RM FM, Sądecczyzna stała się głównym ogniskiem zakażeń w Małopolsce po weselu w Nawojowej, gdzie 11 czerwca bawiła się tylko jedna zarażona osoba. Po przyjęciu liczba zarażonych zaczęła drastycznie wzrastać. W powiecie nowosądeckim i samym Nowym Sączu COVID-19 stwierdzono już u 413 osób, a blisko 2,5 tys. przebywa tam na kwarantannie.

d3a2l2d

Również po weselu w Suchej Beskidzkiej wzrosła liczba zarażonych wirusem. Nowe ognisko zakażeń powstało także w Rabce-Zdroju, gdzie koronawirusa wykryto u kilku uczestników obozu artystycznego.

Jak wynika z sobotniego komunikatu ministerstwa zdrowia, mamy 339 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Najwięcej w województwie śląskim - 101 i woj. małopolskim - 76. Niestety, sześć osób zmarło.

Według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, jest bardzo prawdopodobne, że czeka nas druga fala epidemii. - To jest bardzo poważne wyzwanie. Wiemy, że w sezonie jesiennym mamy sezon infekcyjny - podkreślił w "Newsroomie" WP Szumowski.

Zaapelował m.in. o szczepienie się na grypę, bo to pozwoli "część przyczyn infekcyjnych zniwelować". - W Ministerstwie Zdrowia powołaliśmy zespół, który ma opracować strategię - dodał Szumowski. W każdym województwie ma zostać również uwzględniona "specyfika lokalna". - Sezon grypowy rozpoczyna się od września, października. To wtedy możemy mieć ten dylemat logistyczny dostępu do badań, liczby karetek wymazowych - uznał minister zdrowia.

d3a2l2d

Podziel się opinią

Share
d3a2l2d
d3a2l2d
Więcej tematów