Konferencja ministra zdrowia. Zmiany w obostrzeniach
Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił kolejne zmiany w obostrzeniach pandemicznych. Poluzowano przepisy dotyczące m.in. transportu zbiorowego i organizacji wesel.
Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej szef resortu zdrowia skomentował aktualną sytuację epidemiczną. - Od początku maja realizujemy bardzo ważny program luzowania obostrzeń, dotyczący wszystkich dziedzin gospodarczych i życia społecznego. Nie przekłada się to, jak widzimy, na wzrost liczby zakażeń - powiedział Niedzielski, informując, że w środę odnotowano około 600 nowych zakażeń koronawirusem.
- Widać, że dynamika spadku zakażeń jest bardzo wysoka. W ostatnim miesiącu również zgony w bardzo dynamicznym stopniu zmniejszyły się (…). Można powiedzieć, że pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach - dodał minister zdrowia, zaznaczając, że "w tej chwili zagrożeniem są nowe mutacje koronawirusa".
Nowe obostrzenia. Wesela, transport zbiorowy, imprezy...
Podczas konferencji przedstawiono także dalsze kroki dotyczące luzowania obostrzeń między 6 a 25 czerwca. - Mimo tego, że luzujemy, a mobilność rośnie, nie obserwujemy zwiększenia w zakresie zachorowań - mówił minister.
- Przywracamy możliwość prowadzenia targów, konferencji i wystaw z tym samym limitem, który dotyczy innych zdarzeń, eventów w obiektach zamkniętych (1 os./15 mkw) - ogłosił Niedzielski.
6 czerwca otwarte zostają także sale zabaw. Tam również będzie obowiązywał limit 1 os./15 mkw. Rządzący zdecydowali się też na zwiększenie do 150 osób limitu uczestników imprez i zgromadzeń (do tej pory wynosił on maksymalnie 50 osób).
Zmiany dotkną również transportu zbiorowego - możliwe będzie 75-procentowe obłożenie danego środka transportu. Obowiązek noszenia maseczki wciąż pozostaje.
Szefa MZ zapytano, kiedy otwarte zostaną kluby i dyskoteki. - Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie. Tu trzeba będzie w większym stopniu przypilnować zasad reżimu sanitarnego i limitu osób. To jednak zgromadzenia na dużą skalę. Rozmawiamy o tym w kontekście 26 czerwca - wyjaśnił Niedzielski. Podkreślił, że "luzowanie to plany, które w zależności od sytuacji epidemicznej, będą mogły podlegać korektom".
15 maja rząd zniósł obowiązek noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu. Wciąż konieczne jest zakrywanie usta i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, w tym m.in. w pojazdach komunikacji zbiorowej, w sklepach czy kościołach.
21 maja otwarte zostały kina, teatry, filharmonie i instytucje kultury. Działalność na świeżym powietrzu wznowiły również lokale gastronomiczne. Od 28 maja restauracje mogą zapraszać gości także do środka.
Luzowanie obostrzeń tylko dla zaszczepionych? Członek Rady Medycznej zapowiada
We wtorek odbyło się spotkanie Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim. Rozmawiano m.in. o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa i trwającej akcji szczepień.
- Nie wygraliśmy z pandemią, ona nadal jest. Dlatego wprowadzane rozwiązania będą zwalniały z obostrzeń osoby zaszczepione - stwierdził po obradach Rady Medycznej dr Konstanty Szułdrzyński.
Podkreślił, że podczas rozmów dyskutowano m.in. nad kierunkami rozwoju programu szczepień. - Debatowaliśmy o tym, jak przekazywać informacje o bezpieczeństwie szczepień, a także o tym, jak kontrować nieprawdziwe argumenty przeciwników tego programu - relacjonował Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Paszporty covidowe w Polsce. Niedzielski wyjawił szczegóły
1 czerwca Polska przystępuje do unijnych certyfikatów covidowych - ogłosił we wtorek szef resortu zdrowia. Paszporty mają ułatwić swobodne podróżowanie po państwach UE w dobie pandemii.
- Polska znalazła się w grupie 7 krajów, podłączonych do systemu unijnego, które już wydają certyfikaty zgodne ze wszystkimi standardami. Można je pobrać z internetowego konta pacjenta. Dostępne są w zarówno formie elektronicznej (kod QR), jak i w formie wydruku (plik .pdf) - powiedział Niedzielski w trakcie wtorkowej konferencji prasowej.
Paszport covidowy można uzyskać m.in. poprzez zaszczepienie. "Zielony status" następuje 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki lub jednej dawce szczepionki na COVID-19 firmy Johnson & Johnson.
Zobacz też: Jak zachęcić ludzi do szczepień? Prof. Horban: "Nie chcemy nakazywać"