Koronawirus w Polsce. Rząd chce przystąpić do porozumienia ws. wczesnego zakupu szczepionek
Rząd argumentuje, że zakup szczepionki przeciwko COVID-19 ma wynikać z obowiązku państwa ws. zwalczania chorób epidemicznych. Celem jest też zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego.
11.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:41
Polski rząd chce przystąpić do wspólnego porozumienia państw członkowskich Unii Europejskiej ws. wczesnego zakupu szczepionek przeciwko koronawirusowi. Zrealizować ma to Komisja Europejska, która podpiszę umowę z konkretnymi dostawcami tak, aby zmaksymalizować szanse otrzymania szczepionki. KE pod koniec lipca porozumiała się z firmą Sanofi ws. zakupu 300 milionów sztuk szczepionek przeciwko COVID-19.
Projekt uchwały ws. dołączenia Polski do porozumienia został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Według rządu dołączenie do umowy na zakup szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 wynika z obowiązku państwa ws. zwalczania chorób epidemicznych i zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego.
Koronawirus. Polska chce przystąpić do unijnej umowy ws. zakupu szczepionek
Rząd wskazuje, że w momencie przystępowania do porozumienia "nie są generowane koszty dla budżetu państwa". Umowa zakłada wcześniejsze finansowanie przez KE potencjalnych szczepionek, które muszą dopiero zostać opracowane. Sama Komisja Europejska ma z kolei silniejszą pozycję negocjacyjną niż pojedynczy rząd danego państwa.
Państwa członkowskie UE, które przystąpią do porozumienia, zobowiązują się do niezawierania innych umów z producentem szczepionki niż te, wynegocjowane przez KE. Środki finansowe będą pochodzić z Instrumentu Wsparcia Kryzysowego, czyli przekształconych rezerw budżetowych Unii Europejskiej. Porozumienie nie obejmuje zakresu ani warunków dotyczących potencjalnej odpowiedzialności producenta szczepionki.
Przeczytaj również: Szczepionka na koronawirusa. Unijna komisarz ds. zdrowia zapowiada termin wprowadzenia leku
Źródło: kprm.gov.pl