Trwa ładowanie...
d13tn6o

Koronawirus w Polsce. Rząd chce przystąpić do porozumienia ws. wczesnego zakupu szczepionek

Rząd argumentuje, że zakup szczepionki przeciwko COVID-19 ma wynikać z obowiązku państwa ws. zwalczania chorób epidemicznych. Celem jest też zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Polska chce przystąpić do unijnej umowy ws. zakupu szczepionek
Koronawirus. Polska chce przystąpić do unijnej umowy ws. zakupu szczepionek (ONS)
d13tn6o

Polski rząd chce przystąpić do wspólnego porozumienia państw członkowskich Unii Europejskiej ws. wczesnego zakupu szczepionek przeciwko koronawirusowi. Zrealizować ma to Komisja Europejska, która podpiszę umowę z konkretnymi dostawcami tak, aby zmaksymalizować szanse otrzymania szczepionki. KE pod koniec lipca porozumiała się z firmą Sanofi ws. zakupu 300 milionów sztuk szczepionek przeciwko COVID-19.

Projekt uchwały ws. dołączenia Polski do porozumienia został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Według rządu dołączenie do umowy na zakup szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 wynika z obowiązku państwa ws. zwalczania chorób epidemicznych i zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego.

Przeczytaj: Koronawirus na świecie. Polski dziennikarz bierze udział w testach szczepionki

d13tn6o

Koronawirus. Polska chce przystąpić do unijnej umowy ws. zakupu szczepionek

Rząd wskazuje, że w momencie przystępowania do porozumienia "nie są generowane koszty dla budżetu państwa". Umowa zakłada wcześniejsze finansowanie przez KE potencjalnych szczepionek, które muszą dopiero zostać opracowane. Sama Komisja Europejska ma z kolei silniejszą pozycję negocjacyjną niż pojedynczy rząd danego państwa.

Państwa członkowskie UE, które przystąpią do porozumienia, zobowiązują się do niezawierania innych umów z producentem szczepionki niż te, wynegocjowane przez KE. Środki finansowe będą pochodzić z Instrumentu Wsparcia Kryzysowego, czyli przekształconych rezerw budżetowych Unii Europejskiej. Porozumienie nie obejmuje zakresu ani warunków dotyczących potencjalnej odpowiedzialności producenta szczepionki.

Przeczytaj również: Szczepionka na koronawirusa. Unijna komisarz ds. zdrowia zapowiada termin wprowadzenia leku

d13tn6o

Dawid Podsiadło przypomniał apel Kingi Dudy. Prezydencki minister komentuje

Źródło: kprm.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13tn6o

Podziel się opinią

Share
d13tn6o
d13tn6o