Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Profesor Mirosław Wielgoś: sytuacja w szpitalach będzie się pogarszać

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przewiduje, że jeśli liczba zakażonych będzie liczona w tysiącach, to szpitale mogą zostać sparaliżowane. Narzeka również na brak personelu i środków medycznych.
Share
Koronawirus w Polsce. Profesor Mirosław Wielgoś: sytuacja w szpitalach będzie się pogarszać
Koronawirus w Polsce. Profesor Mirosław Wielgoś: sytuacja w szpitalach będzie się pogarszaćŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d4hfwmp

Profesor Mirosław Wielgoś zarządza sześcioma szpitalami. W jednym z nich u pracownika wykryto koronawirusa. Rektor WUM podkreśla, że w tej sytuacji zadziałały wszystkie procedury. Szpital został zamknięty, a potem dezynfekowany, a osoby zostały poddały kwarantannie. Dodaje, że przez epidemię utrudnione jest szkolenie młodych lekarzy, a dodatkowo "sytuacja w szpitalach będzie ulegała pogorszeniu" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Koronawirus w Polsce. Jak wygląda sytuacja w szpitalach?

Lekarz jednym głosem z ministrem zdrowia mówi, że niedługo liczba zakażonych będzie liczona w tysiącach, co może sparaliżować placówki medyczne. - Środki ochrony indywidualnej szybko się wyczerpują. Ich ceny drastycznie wzrosły, a większość z nich jest niedostępna. Przypomina to handel detaliczny. Po wiele towarów musimy jeździć własnym transportem, kilkaset kilometrów - przyznaje prof. Narzeka też na brak personelu.

d4hfwmp

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Ginekolog z Poznania zakażony. Przyjął ponad 140 pacjentek

Wielgoś przyznaje, że część zabiegów musi zostać przełożona, ale "takie są realia działania w obliczu pandemii". - Wyciągnijmy wnioski z tej lekcji i starajmy się wprowadzić je jak najszybciej w życie, jak pandemia się skończy. To, z czym mamy do czynienia, jest problemem globalnym, który dotyczy absolutnie nas wszystkich. To kolejny dowód na to, że najważniejsze jest bezsprzecznie zdrowie - podsumował.

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu: kraje Europy Zachodniej pytają nas, jak postępować

Źródło: rp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hfwmp

Podziel się opinią

Share
d4hfwmp
d4hfwmp
Więcej tematów