Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z opozycją

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych w formule wideokonferencji. Oprócz rozmowy o sytuacji epidemicznej w kraju, szef rządu namawiał opozycję do poparcia rządowego projektu "Tarczy Antykryzysowej". Tymczasem pojawiają się pytania o bezpieczeństwo posłów podczas posiedzenia Sejmu.

Share
Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z opozycją
Źródło: KPRM, fot: Daniel Gnap/KPRM
d40lniq

- Premier przedstawił aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju. To były te najważniejsze informacje, których kluby parlamentarne oczekiwały. Ważnym punktem tej rozmowy była informacja na temat sytuacji na granicach - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk. - Był szereg pytań zgłaszanych przez kluby parlamentarne. Część pomysłów rzeczywiście jest do dyskusji i ewentualnego wykorzystania - dodał polityk.

Zupełnie inne zdanie dotyczące spotkania miał przewodniczący PO. - Premier Morawiecki mówi językiem Putina, który chce zorganizować referendum mimo zagrożenia. Wolałbym, żebyśmy szli drogą krajów demokratycznych - mówił Borys Budka, którego partia domaga się przełożenia daty wyborów prezydenckich. - Apelujemy do premiera Morawieckiego o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Czy dziś premier mógłby popatrzeć w oczy starszej osobie, która chciałaby pracować w komisji wyborczej i powiedzieć, że jest to bezpieczne? - pytał polityk ze Śląska.

Ze strony rządowej udział w rozmowie wzięli udział m.in. szef KPRM Michał Dworczyk, minister rozwoju Jadwiga Emiliewcz czy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Z kolei opozycję reprezentowali: przewodniczący PO Borys Budka, Anna Maria Żukowska z Lewicy, Krzysztof Bosak z Konfederacji, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Stanisław Tyszka z PSL-Koalicji Polskiej. Przedstawicielami PiS byli: szef klubu parlamentarnego oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz Marek Suski - były szef gabinetu politycznego w KPRM.

d40lniq

Jednym z tematów wideokonferencji był rządowy plan "Tarcza Antykryzowa", który ma pomóc gospodarce w czasie kryzysu. - Ustawa będzie gotowa do piątku, zaprezentujemy ją w odpowiednim trybie parlamentowi. Jest duża szansa, że w przyszłym tygodniu będzie przegłosowana. Rozmawiałem o tym z marszałek Elżbietą Witek - zapowiadał premier Mateusz Morawiecki. Rodzą się jednak pytanie o zdrowie i bezpieczeństwo parlamentarzystów podczas debaty.

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

- Trudno sobie wyobrazić, aby to posiedzenie miało charakter, do którego już się przyzwyczailiśmy i który znamy z poprzednich spotkań izby. Będzie to wyglądało na pewno w inny sposób. Szczegóły w pierwszej kolejności będą poznawali członkowie Prezydium Sejmu - przyznał w rozmowie z TOK FM szef Centrum Informacyjnego Sejmu

d40lniq

W piątek posiedzenie Prezydium Sejmu. Tam one zostaną najpewniej zaprezentowane i omówione przez członków prezydium tak, aby to posiedzenie mogło się odbyć przede wszystkim w sposób absolutnie bezpieczny, ale też żeby osiągnąć porozumienie ze wszystkimi członkami Prezydium Sejmu - dodał Andrzej Grzegrzółka.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, po raz pierwszy pojawiła się w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach. Od połowy grudnia bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do czwartkowego południa potwierdzono ponad 222 tys. zakażeń koronawirusem na całym świecie.

arcgis
Źródło: arcgis

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40lniq

Podziel się opinią

Share
d40lniq
d40lniq
Więcej tematów