Trwa ładowanie...
d1v9kt0

Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki: udało nam się rozładować korki na granicy

- Udało nam się rozładować kolejki na granicach. Będziemy pracować, żeby w kolejnych godzinach ten ruch jeszcze bardziej upłynnić - zapewniał na briefingu premier Mateusz Morawiecki. Po spotkaniu w BBN, szef rządu ma spotkać się z opozycją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda
Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda (KPRP, Fot: Kancelaria Prezydenta RP)
d1v9kt0

Szef rządu przypomniał, że zamknięcie granic dla cudzoziemców ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. - Żaden kraj nie był na to gotowy, żaden kraj nie przewiduje że może spaść meteoryt - wyznał na briefingu Morawiecki. . Zgodnie z najnowszymi danymi Straży Granicznej kolejki na granicach powoli się zmieniają. Najdłuższej trzeba czekać na polsko-niemieckim przejściu w Olszynie - to aż 15 godzin, nieco krócej - bo 10 godzin - w Gubinie.

Czwartkowa rozmowa w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się z inicjatywy prezydenta, jednak większość ministrów połączyła się zdalnie na wideokonferencję. Tematami posiedzenia były m.in. rządowy plan pomocowy dla gospodarki oraz sytuacji na przejścia granicznych. Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem ma spotkać się także z przedstawicielami klubów opozycyjnych. Według informacji TVP Info do rozmów ma dojść po godzinie 11:30.

d1v9kt0

- Mam nadzieję, że Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się ustawami dot. pakietu pomocowego - mówił prezydent po rozmowach z rządem. - Bardzo proszę o wzmożoną ostrożność, proszę także o szczególną empatię w odniesieniu do osób starszych - apelował ponownie Andrzej Duda.

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

- W najbliższych dniach zostanie wprowadzona specjalna aplikacja dla ludzi znajdujących na kwarantannie - powiedział Andrzej Duda po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Proszę o pozostawanie w domu - dodał prezydent.

d1v9kt0

Obaj politycy spotkali się również w środę podczas zwołanej z inicjatywy prezydenta Rady Gabinetowej. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki przekazał na Facebooku informację o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Ustawa ma być gotowa do piątku i - jak zapowiadał szef rządu - przedstawiona "w odpowiednim trybie" parlamentowi. - Jest duża szansa, że w przyszłym tygodniu będzie przegłosowana. Rozmawiałem o tym z marszałek Elżbietą Witek. Liczę, że opozycja również ją poprze - mówił w środę premier.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, po raz pierwszy pojawiła się w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach. Od połowy grudnia bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do czwartkowego poranka potwierdzono ponad 218 tys. zakażeń koronawirusem na całym świecie.

   arcgis
(arcgis)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1v9kt0

Podziel się opinią

Share
d1v9kt0
d1v9kt0
Więcej tematów