Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki: udało nam się rozładować korki na granicy

- Udało nam się rozładować kolejki na granicach. Będziemy pracować, żeby w kolejnych godzinach ten ruch jeszcze bardziej upłynnić - zapewniał na briefingu premier Mateusz Morawiecki. Po spotkaniu w BBN, szef rządu ma spotkać się z opozycją.

Share
Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki: udało nam się rozładować korki na granicy
Źródło: KPRP, fot: Kancelaria Prezydenta RP
d3ie7gy

Szef rządu przypomniał, że zamknięcie granic dla cudzoziemców ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. - Żaden kraj nie był na to gotowy, żaden kraj nie przewiduje że może spaść meteoryt - wyznał na briefingu Morawiecki. . Zgodnie z najnowszymi danymi Straży Granicznej kolejki na granicach powoli się zmieniają. Najdłuższej trzeba czekać na polsko-niemieckim przejściu w Olszynie - to aż 15 godzin, nieco krócej - bo 10 godzin - w Gubinie.

Czwartkowa rozmowa w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się z inicjatywy prezydenta, jednak większość ministrów połączyła się zdalnie na wideokonferencję. Tematami posiedzenia były m.in. rządowy plan pomocowy dla gospodarki oraz sytuacji na przejścia granicznych. Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem ma spotkać się także z przedstawicielami klubów opozycyjnych. Według informacji TVP Info do rozmów ma dojść po godzinie 11:30.

d3ie7gy

- Mam nadzieję, że Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się ustawami dot. pakietu pomocowego - mówił prezydent po rozmowach z rządem. - Bardzo proszę o wzmożoną ostrożność, proszę także o szczególną empatię w odniesieniu do osób starszych - apelował ponownie Andrzej Duda.

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

- W najbliższych dniach zostanie wprowadzona specjalna aplikacja dla ludzi znajdujących na kwarantannie - powiedział Andrzej Duda po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Proszę o pozostawanie w domu - dodał prezydent.

Obaj politycy spotkali się również w środę podczas zwołanej z inicjatywy prezydenta Rady Gabinetowej. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki przekazał na Facebooku informację o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

d3ie7gy

Ustawa ma być gotowa do piątku i - jak zapowiadał szef rządu - przedstawiona "w odpowiednim trybie" parlamentowi. - Jest duża szansa, że w przyszłym tygodniu będzie przegłosowana. Rozmawiałem o tym z marszałek Elżbietą Witek. Liczę, że opozycja również ją poprze - mówił w środę premier.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, po raz pierwszy pojawiła się w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach. Od połowy grudnia bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do czwartkowego poranka potwierdzono ponad 218 tys. zakażeń koronawirusem na całym świecie.

arcgis
Źródło: arcgis

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ie7gy

Podziel się opinią

Share
d3ie7gy
d3ie7gy
Więcej tematów