Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażenia i ofiary śmiertelne. Dane Ministerstwa Zdrowia
Koronawirus w Polsce. Mamy nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - przekazało Ministerstwo Zdrowia. Niestety wzrosła również liczba zmarłych z powodu COVID-19.
12.06.2020 | aktual.: 25.03.2022 13:52
"Mamy 376 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (138), łódzkiego (90), mazowieckiego (68), podlaskiego (17), małopolskiego (13), wielkopolskiego (12), świętokrzyskiego (11), opolskiego (9), podkarpackiego (8), kujawsko-pomorskiego (2), lubelskie (2), pomorskiego (2), zachodniopomorskigo (2), dolnośląskiego (1) i lubuskiego (1)" - podało Ministerstwo Zdrowia.
"Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 93-M Poznań, 64-K Starachowice, 78-M Racibórz, 68-K Tychy, 82-K Kozienice, 90-M Radom, 78-M Warszawa. Większość osób miała choroby współistniejące" - zaznaczono.
Zakażenie wykryto dotąd u 28 tys. 577 osób, z których 1 222 zmarło.
Zobacz także: Grzegorz Schetyna o wyborze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: dzisiaj jesteśmy mądrzejsi
Ministerstwo Zdrowia przekazało wcześniej, że z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 1 629 pacjentów (przy 77 zajętych respiratorach). Kwarantanną objętych jest 89 tys. 609 osób. Resort podał też, że objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 19 072 osób.
Wyzdrowiało 13 805 osób - poinformował w piątek resort zdrowia.
Koronawirus w Polsce. Kryteria służb sanitarnych
Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. W przypadku nadzoru epidemiologicznego chodzi o osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia.
Informacja, że ktoś jest hospitalizowany, to wiadomość, że przebywa w szpitalu, ale niekoniecznie jest nosicielem koronawirusa albo jest chory na COVID-19. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem SARS-CoV-2.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Lekarz o maseczkach
- Dane, które mamy zebrane na podstawie testów, są niepełne. Wydaje się, że liczbę zakażeń trzeba pomnożyć razy dwadzieścia - mówił. Ostrzegał, że koronawirus może dotrzeć do wielu osób z grupy ryzyka i wtedy może dojść do sytuacji jak we Włoszech, gdzie w szczycie pandemii zabrakło miejsc w szpitalach.
- Ten scenariusz włoski może rozpocząć się za miesiąc, dwa miesiące - dodał. - Od początku byłem przeciwny "maskowaniu" ludzi na ulicach. To był błąd - stwierdził Grzesiowski.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa
W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.