Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia

Epidemia koronawirusa w Polsce wciąż przybiera na sile. Rośnie liczba osób, które potrzebują pomocy medycznej. Resort zdrowia przedstawił najnowszy dobowy raport o zakażonych i ofiarach COVID-19.
Share
Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia
Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa ZdrowiaŹródło: PAP, Grzegorz Michałowski
d18q7za

Mamy 13 628 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował na swoim profilu na Twitterze resort zdrowia.

Nowe przypadki odnotowano w województwach: mazowieckim (2026), małopolskim (1482), wielkopolskim (1472), śląskim (1262), łódzkim (1001), podkarpackim (891), kujawsko-pomorskim (777), pomorskim (776), lubelskim (715), dolnośląskim (645), zachodniopomorskim (580), opolskim (558), świętokrzyskim (412), lubuskim (379), warmińsko-mazurskim (344), podlaskim (308).

Zmarło 179 osób zakażonych koronawirusem. Jak uściślił resort, 29 osób zmarło z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 150 osób.

d18q7za

Od początku epidemii zakaziło się w Polsce 241 946 osób. Zmarło 4 351 osób chorych na COVID-19.

Z dobowego raportu resortu zdrowia wynika, że obecnie w szpitalach przygotowane są 19 132 łóżka dla chorych na COVID-19. 11 496 z nich jest już zajętych.

Do dyspozycji najciężej chorych są 1 434 respiratory. Korzysta z nich obecnie 911 pacjentów.

478 761 osób objętych jest kwarantanną, pod nadzorem epidemiologicznym są 57 802 osoby.

d18q7za

Od początku epidemii z COVID-19 wyzdrowiały 109 334 osoby.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia mają powstrzymać epidemię

- Niestety sytuacja nadal jest niedobra i dynamiczna. Dziś nastąpił kolejny przyrost osób zakażonych - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając wprowadzenie kolejnych obostrzeń mających powstrzymać epidemię. - Również liczba zgonów jest wysoka i nasze działania muszą być bardzo zdecydowane - dodał premier.

Od soboty cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. To oznacza, że w całej Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki są obowiązkowe zarówno w otwartej przestrzeni, jak i w zamkniętej. Usta i nos należy zasłaniać m.in. na ulicy, chodniku, na parkingach, w sklepach, galeriach handlowych czy kościołach.

d18q7za

Koronawirus w Polsce. Zarażonych będzie znacznie więcej. Ekspert mówi o badaniach

Premier zaapelował do seniorów, by starali się jak najmniej wychodzić z domów. - Uruchamiamy dla nich Program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - zapowiedział premier.

Puby i restauracje zostały zamknięte dla klientów na minimum dwa najbliższe tygodnie. W tym czasie mogą sprzedawać jedzenie wyłącznie na wynos.

d18q7za

Nauczanie zdalne w szkołach podstawowych

Działalność basenów, aquaparków i siłowni została zawieszona. Zakaz dotyczy też działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki w strefie czerwonej. Zakazana została również organizacja wesel i innych imprez okolicznościowych.

Od poniedziałku nauka w szkołach podstawowych - w klasach IV - VIII, w szkołach ponad podstawowych oraz na uczelniach prowadzona będzie zdalnie. Dzieci i młodzież do 16. roku życia, od godz. 8. do godz. 16 ma pozostać w domach, mogą wychodzić jedynie pod opieką osób dorosłych.

- Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki, jak zamknięcie granic - jak było wiosną - czy różne zakazy przemieszczania się albo głęboki lockdown, zamknięcie bardzo wielu dziedzin życia gospodarczego, to trzeba będzie się na taki krok zdecydować, o ile nie nastąpi wypłaszczenie, zahamowanie przyrostu zakażeń - zapowiedział w piątek szef rządu.

d18q7za

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażonych wciąż rośnie

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano 4 marca. Był to mężczyzna z woj. lubuskiego, który wrócił z Niemiec. 20 marca mężczyzna opuścił szpital - po trzech testach, które potwierdziły, że jest już zdrowy.

12 marca ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszej ofierze śmiertelnej koronawirusa - pacjentce z Poznania.

Resort zdrowia zdecydował wówczas o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a także przekształceniu pierwszych 19 szpitali w całej Polsce w tzw. szpitale jednoimienne, przeznaczone do leczenia osób zakażonych koronawirusem.

20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18q7za

Podziel się opinią

Share
d18q7za
d18q7za
Więcej tematów