Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzega: bać powinniśmy się cały czas

- Epidemia nie zniknęła, nie odchodzi, nie skończyła się. Na pewno transmisji poziomych, czyli przekazywania wirusa na ulicy przypadkowym ludziom jest znacznie mniej - stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Share
Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzega: bać powinniśmy się cały czas
Źródło: PAP
d2c8nlj

Łukasz Szumowski pytany o aktualną sytuację epidemiczną w Polsce przekonuje, że "lockdownu całkowitego, takiego jak na początku epidemii, nie da się znowu zrobić". Zaznacza jednak, że niektóre z ograniczeń mogą być przywrócone.

- Jeśli wybuchłaby gdzieś transmisja pozioma, jeśli mielibyśmy wzrost wykładniczy, to wracalibyśmy do pewnych typów obostrzeń - stwierdził minister zdrowia w "Polsat News", dodając, że "bać powinniśmy się cały czas".

d2c8nlj

Wśród wymienionych obostrzeń wymienił m.in. obowiązek noszenia masek ochronnych w przestrzeni publicznej.

- Uwolnione obszary gospodarki mogą być znowu zamknięte. Całego kraju nie da się zamknąć. Jeśli mielibyśmy taką depresję, jaką wróżą ekonomiści, to poumierałoby znacznie więcej ludzi niż teraz umiera na COVID-19 - zauważył Szumowski.

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

Koronawirus w Polsce. Najgorsza sytuacja wciąż na Śląsku

Łukasz Szumowski odniósł się także do epidemii koronawirusa w województwie śląskim, gdzie stale rośnie liczba zakażonych. Wyjaśnił on, że "to nie jest tak, że testując masowo kilka tysięcy ludzi zawsze mamy duże liczby dodatnich testów".

d2c8nlj

- Poszczególnie ogniska w kopalniach są dodatnie. Mamy kopalnie, gdzie testujemy 4 tys. górników i mamy tylko pięć przypadków - mówił minister, dodając, że liczba nowych przypadków w kolejnych dniach może wzrosnąć. - Jeśli przez najbliższe dni zrobimy 17 tys. testów u górników, to te liczby przez najbliższe 10 dni będą wysokie, w granicach 400-500, i tego się spodziewajmy - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2c8nlj

Podziel się opinią

Share
d2c8nlj
d2c8nlj
Więcej tematów