Koronawirus w Polsce. Mazowsze. Wojewoda zaleca ograniczenie świadczeń
Koronawirus w Polsce. Coraz trudniejsza sytuacja na Mazowszu. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł - jak informują media - zalecił samorządom wstrzymanie w szpitalach "niemal wszystkich świadczeń opieki zdrowotnej" innych niż leczenie COVID-19
Pismo od wojewody w tej sprawie - skierowane do prezydentów, burmistrzów i starostów na Mazowszu - datowane jest na 5 listopada.
Jak pisze "Gazeta Wyborcza", Konstanty Radziwiłł (PiS) informuje w nim samorządowców, że w związku z epidemią koronawirusa wszystkie placówki publicznej sieci szpitali włączono do strategii walki z COVID-19. I przypomina o stopniowym przekształcaniu w covidowe kolejnych oddziałów lub wręcz całych szpitali.
"Ponadto pragnę nadmienić, że w celu zminimalizowania ryzyka transmisji infekcji COVID-19, ale także zapewnienia miejsca w szpitalach dla pacjentów zakażonych koronawirusem, wymagających pełnej hospitalizacji, Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wydał zalecenie czasowego zawieszenia udzielania planowych świadczeń opieki zdrowotnej, dotyczy to m.in. zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych (wyjątkiem jest diagnostyka i leczenie chorób nowotworowych)" - czytamy w piśmie od wojewody.
Koronawirus w Polsce. Problem z dostępnością świadczeń zdrowotnych
Przedstawiciele opozycji w Warszawie krytykują decyzje Radziwiłła. - Pismo wojewody świadczy o tym, że sytuacja naprawdę robi się dramatyczna - komentuje w rozmowie z "GW" Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej w Sejmiku Mazowsza, a także burmistrz Woli - To dowód na to, jak chaotyczna jest rządowa strategia walki z koronawirusem - dodaje polityk.
Urząd Wojewódzki nie odpowiedział prośbę o komentarz. Z pytaniem, dlaczego szpitale mają się teraz przede wszystkim zajmować chorymi na COVID-19, "Gazeta Wyborcza" zwróciła się do NFZ.
"Centrala NFZ zaleciła ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Podkreśla, że przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii" - wyjaśnia Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej NFZ Mazowsze.