Koronawirus w Polsce. Kościół apeluje o przestrzenie zasad sanitarnych podczas Wielkanocy

Polski Episkopat opublikował w czwartek komunikat, w którym przypomina o konieczności przestrzegania zasad wprowadzonych do walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Przypomina w nim o dyspensie od uczestnictwa również w świątecznych mszach świętych oraz poprosił o to, żeby zrezygnować z odwiedzin u bliskich i znajomych.

Koronawirus w Polsce. Kościół apeluje o przestrzenie zasad sanitarnych podczas Wielkanocy
Źródło zdjęć: © iStock.com
Tomasz Bodył

09.04.2020 | aktual.: 09.04.2020 19:49

Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w komunikacie przypomniał zalecenia abp. Stanisława Gądeckiego, aby w mszach św., liturgiach i nabożeństwach uczestniczyło do pięciu osób, nie wliczając w to kapłanów. Przypomniał też o udzielonych dyspensach od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach, ogłoszonych w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Zaapelował żeby zrezygnować w okresie świątecznym z odwiedzin bliskich i znajomych.

- Pozostając w naszych domach dajemy wyraz chrześcijańskiej miłości bliźniego i troski o innych – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Episkopatu.

Zachęcił on również do udziału w nowych inicjatywach, które podczas Triduum Paschalnego i w czasie Wielkanocy będą prowadzone w mediach społecznościowych. Jednocześnie zachęcił on wszystkich do wzięcia udziału w tworzeniu „wirtualnego stołu wielkanocnego”.

- W Wielką Niedzielę i Wielkanocny Poniedziałek wysyłajmy naszym bliskim i znajomym zdjęcia i filmiki z naszego świętowania w domach i publikujmy je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Materiały możemy wykonać np. smartfonem. Dzięki temu będziemy razem w tym trudnym czasie i pomimo izolacji stworzymy wspólnotę - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu pokreślił też, że Kościół katolicki od początku epidemii stosuje się do wszystkich ograniczeń sanitarnych, wprowadzanych przez władze państwowe. Biskupi apelują o ich przestrzegania również w czasie Triduum Paschalnego i świąt wielkanocnych.

Zobacz też: Pracownik WP wyzdrowiał z COVID-19. Mówi o chorobie

koronawirusepiskopatkościół katolicki
Zobacz także
Komentarze (97)