Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Kontrowersje wokół zakazu wstępu do lasów

Rząd wyda specjalne rozporządzanie w sprawie zakazu wstępu do lasów i parków narodowych. Wcześniej taką decyzję podjęły Lasy Państwowe, ale pojawiły się wątpliwości czy ma ona wystarczające podstawy prawne wynikające z wprowadzonych przepisów do walki z epidemią koronawirusa w Polsce.

Share
Koronawirus w Polsce. Kontrowersje wokół zakazu wstępu do lasówŹródło: Facebook.com, fot: OSP Kłodawa
d162ib0

Zakaz wstępu do lasów i parków narodowych w dniach 3 - 11 kwietnia włącznie wydał dyr. Lasów Państwowych. Decyzja została wydana na podstawie tzw. specustawy do walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Wynikało to z tego, że zdaniem leśników, mimo epidemii wiele osób gromadziło się na terenach należących do Lasów.

Pojawiły się jednak wątpliwości czy jest to wystarczająca podstawa prawna do wydania tego zakazu. Zgłosił je np. Rzecznik Praw Obywatelski Adam Bodnar, który w wydanym komunikacie stwierdził m. in. że: "decyzja o zakazie wstępu do lasów i zamknięciu parków narodowych nie została podjęta w formie i sposobie zgodnym z obowiązującym porządkiem prawnym. Konstytucja pozwala na ograniczanie wolności obywatelskich tylko i wyłącznie na mocy ustawy. Decyzje o zakazie wstępu do lasów nie wynikają zaś z żadnej ustawy, a przewidują drastyczniejsze ograniczenie wolności poruszania niż rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o COVID-19” – napisał Adam Bodnar.

W czwartek, podczas konferencji prasowej, głos w tej sprawie zabrał rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadając wydanie specjalnego rozporządzania w tej sprawie:

d162ib0

- Jeżeli chodzi o wydawanie aktualnych decyzji w tym zakresie, zostały one wydane na mocy "specustawy covidowej". Zakaz zostanie również umocowany w rozporządzeniu Rady Ministrów, które zostanie wydane; w związku z tym żadnych wątpliwości prawnych nie powinno być - powiedział Piotr Müller. Nie wiadomo jednak kiedy to rozporządzanie będzie wydane.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pracownik WP wyzdrowiał z COVID-19. Mówi o chorobie

d162ib0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d162ib0
d162ib0
Więcej tematów