Trwa ładowanie...
d31e2pz

Koronawirus w Polsce. Kontrowersje wokół zakazu wstępu do lasów

Rząd wyda specjalne rozporządzanie w sprawie zakazu wstępu do lasów i parków narodowych. Wcześniej taką decyzję podjęły Lasy Państwowe, ale pojawiły się wątpliwości czy ma ona wystarczające podstawy prawne wynikające z wprowadzonych przepisów do walki z epidemią koronawirusa w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Rząd ma wydać rozporządzenie w sprawie zakaz wstępu do lasów
Koronawirus w Polsce. Rząd ma wydać rozporządzenie w sprawie zakaz wstępu do lasów (Facebook.com, Fot: OSP Kłodawa)
d31e2pz

Zakaz wstępu do lasów i parków narodowych w dniach 3 - 11 kwietnia włącznie wydał dyr. Lasów Państwowych. Decyzja została wydana na podstawie tzw. specustawy do walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Wynikało to z tego, że zdaniem leśników, mimo epidemii wiele osób gromadziło się na terenach należących do Lasów.

Pojawiły się jednak wątpliwości czy jest to wystarczająca podstawa prawna do wydania tego zakazu. Zgłosił je np. Rzecznik Praw Obywatelski Adam Bodnar, który w wydanym komunikacie stwierdził m. in. że: "decyzja o zakazie wstępu do lasów i zamknięciu parków narodowych nie została podjęta w formie i sposobie zgodnym z obowiązującym porządkiem prawnym. Konstytucja pozwala na ograniczanie wolności obywatelskich tylko i wyłącznie na mocy ustawy. Decyzje o zakazie wstępu do lasów nie wynikają zaś z żadnej ustawy, a przewidują drastyczniejsze ograniczenie wolności poruszania niż rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o COVID-19” – napisał Adam Bodnar.

d31e2pz

W czwartek, podczas konferencji prasowej, głos w tej sprawie zabrał rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadając wydanie specjalnego rozporządzania w tej sprawie:

- Jeżeli chodzi o wydawanie aktualnych decyzji w tym zakresie, zostały one wydane na mocy "specustawy covidowej". Zakaz zostanie również umocowany w rozporządzeniu Rady Ministrów, które zostanie wydane; w związku z tym żadnych wątpliwości prawnych nie powinno być - powiedział Piotr Müller. Nie wiadomo jednak kiedy to rozporządzanie będzie wydane.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pracownik WP wyzdrowiał z COVID-19. Mówi o chorobie

d31e2pz

Podziel się opinią

Share
d31e2pz
d31e2pz
Więcej tematów