Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Kończą się respiratory?

Szczyt drugiej fali koronawirusa w Polsce prognozowany jest na koniec listopada. Trudno powiedzieć, jak służba zdrowia ma sobie z nim poradzić, ponieważ łóżek i respiratorów zaczyna powoli brakować.

Koronawirus. Czy szpitale przestaną przyjmować chorych?Koronawirus. Czy szpitale przestaną przyjmować chorych?Źródło: PAP, fot: PAP/Darek Delmanowicz, Darek Delmanowicz
d1jcim2
d1jcim2

Czwartkowa "Rzeczpospolita" alarmuje pisząc, że polskiej ochronie zdrowia powoli kończą się środki do obsługiwania kryzysu związanego z epidemią COVID-19. W gazecie czytamy, że "na 21 506 istniejących obecnie łóżek covidowych zajętych jest 13 931". Wolnych pozostało tylko nieco ponad 500 respiratorów.

Biorąc pod uwagę kolejne rekordy zakażeń, to bardzo ponury obraz. W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że w minionej dobie pozytywny wynik na koronawirusa otrzymało prawie 19 tys. osób. Nawet gdyby tylko 1 proc. z nich potrzebował choćby podania tlenu (nie mówiąc o respiratorze), system ochrony zdrowia mógłby sobie z tym nie poradzić.

Jednym z problemów, o który potykają się szpitale ma być rozlokowanie sprzętu. Podczas gdy w niektórych rejonach Polski sytuacja jest względnie pod kontrolą, Mazowsze i Małopolska właściwie nie mają już gdzie kłaść kolejnych "covidowych" pacjentów.

Co gorsza, modele matematyczne, które przewidują rozwój epidemii, nie zostawiają złudzeń, że może być tylko gorzej. Jeśli rząd nie zdecyduje się na większe obostrzenia sanitarne (choćby zamknięcie szkół podstawowych) to epidemia będzie przybierać na sile co najmniej do końca roku.

Andrzej Duda o strajku kobiet. Szymon Hołownia kpi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj