Trwa ładowanie...
d15mtu4

Koronawirus w Polsce. Kłopoty z wyrobieniem paszportów. Pytania o cel podróży, potrzebne dokumenty

Od kilku tygodni Polacy żyją w zupełnie nowej rzeczywistości. Możliwość poruszania została drastycznie ograniczona, a granice kraju są szczelnie zamknięte. Jednak teraz na horyzoncie pojawił się inny problem - czytelnicy informują nas i inne media o utrudnieniach w wydawaniu paszportów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Coraz więcej osób donosi o problemach z wyrobieniem paszportów
Koronawirus w Polsce. Coraz więcej osób donosi o problemach z wyrobieniem paszportów (PAP)
d15mtu4

Oficjalnie od 15 marca ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji zamknęło polskie granice. Jednocześnie zawieszono wszystkie połączenia pasażerskie lotnicze i kolejowe. Dodatkowo pracownicy transgraniczni, którzy na stałe pracują u naszych sąsiadów, nie mogą przekraczać granicy (za każdym razem musieliby przechodzić 14-dniową kwarantannę).

Mimo tych obostrzeń, rozporządzenia ministerialne nie dotyczą zakazu składania wniosków o paszport. Jednak od kilku tygodni Polacy tłumnie informują o problemach z wyrobieniem nowych dokumentów. Sprawę opublikował jako pierwszy portal tvn24.pl, jednak i Czytelnicy WP za pośrednictwem witryny dziejesiewp.pl zgłaszają podobne problemy.

Oficjalnie, choć z pewnymi ograniczeniami, urzędy wojewódzkie wydające paszporty powinny działać normalnie. O takim stanowisku zapewnia resort MSWiA. "Ciągłość zadań realizowanych w związku z wydawaniem paszportów jest w urzędach wojewódzkich zachowana, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obywateli" - odpowiada na pytanie WP Biuro Prasowe. "Każdy kierownik urzędu jest zobowiązany – z zapewnieniem zasad reżimu sanitarnego - do takiego zaplanowania pracy, aby obywatele mieli możliwość złożenia wniosku i odebrania gotowego paszportu" - dodaje MSWiA.

d15mtu4

Zobacz też: Zaskoczenie? Kontrkandydat komentuje oświadczenie Andrzeja Dudy

Urzędy mają jednak domagać się informacji i dokumentów potwierdzających cel podróży. "Wszystko musi zostać potwierdzone dokumentacją, aby móc przyjąć wniosek" - stwierdzają urzędnicy. Wśród nich potrzebne są (zależne od celu podróży, który należy udowodnić): akt zgonu bliskiej osoby mieszkającej za granicą, potwierdzenie leczenia szpitalnego lub korespondencji z placówką zagraniczną lub zaświadczenie o podjęciu pracy. Jak donosi portal tvn24.pl takie zarządzenia miały wyjść ze strony wojewodów.

W rozmowie z WP ministerstwo zdecydowanie odcina się od tego stwierdzenia. "MSWiA nie wydawało wojewodom żadnych wytycznych, na podstawie których urzędy wojewódzkie mogłyby nie przyjmować wniosków o paszport i nie wydawać dokumentów paszportowych w okresie epidemii koronawirusa" - informuje resort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15mtu4

Podziel się opinią

Share
d15mtu4
d15mtu4
Więcej tematów