PolskaKoronawirus w Polsce. Jest znana strategia walki z wirusem od września

Koronawirus w Polsce. Jest znana strategia walki z wirusem od września

Koronawirus nie odpuszcza. W Polsce każdego dnia przybywa kilkaset nowych zakażeń. Jak będzie wyglądała dalsza walka z wirusem? Są znane główne założenia. Lekarze mają dostać nowe uprawnienia.

Koronawirus w Polsce. Jest strategia walki z wirusem
Koronawirus w Polsce. Jest strategia walki z wirusem
Źródło zdjęć: © PAP
Katarzyna Bogdańska

19.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:42

Pandemia koronawirusa cały czas trwa i nic nie wskazuje na to, żeby miała szybko odpuścić. W Polsce każdego dnia Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych przypadkach zakażenia COVID-19.

Jak informuje RMF FM, Ministerstwo Zdrowia przygotowało plan na walkę z koronawirusem. Są znane główne założenia narodowej strategii bezpieczeństwa, która ma pomóc w walce z drugą falą zachorowań w Polsce.

Koronawirus w Polsce. Strategia

Od września mają się zmienić uprawnienia lekarzy rodzinnych. Główne założenie jest takie, że to oni w ramach teleporady będą mogli wysyłać pacjentów na test w kierunku COVID-19.

Oddział dla zakażonych koronawirusem ma być w każdym szpitalu powiatowym.

Lekarz będzie mógł skierować nas na test na koronawirusa, gdy w trakcie telefonicznego wywiadu będziemy się skarżyć na gorączkę czy duszności. Jak tłumaczy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wywiad będzie punktowany i gdy pojawią się pewne pozycje, pacjent będzie kierowany z automatu na test.

Lekarze dodatkowe uprawnienia mają dostać we wrześniu.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażonych wciąż rośnie

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano 4 marca. Był to mężczyzna z woj. lubuskiego, który wrócił z Niemiec. 20 marca mężczyzna opuścił szpital - po trzech testach, które potwierdziły, że jest już zdrowy.

12 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszej ofierze śmiertelnej koronawirusa - pacjentce z Poznania.

Resort zdrowia zdecydował wówczas o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a także przekształceniu pierwszych 19 szpitali w całej Polsce w tzw. szpitale jednoimienne, przeznaczone do leczenia osób zakażonych koronawirusem.

20 marca wprowadzono w Polsce stan epidemii.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (666)