Koronawirus w Polsce. Jest nowy raport z Ministerstwa Zdrowia
W sobotnim raporcie resortu zdrowia odnotowano ponad 2 tysiące nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin w związku z COVID-19 zmarło blisko 100 osób.
"Mamy 2103 (w tym 190 ponownych zakażeń) potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem" - przekazało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.
W ciągu ostatniej doby zmarło łącznie 96 osób. "28 osób zmarło z powodu COVID-19, 68 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - podaje resort zdrowia.
Zakażenia dotyczą województw:
- mazowieckiego (460)
- dolnośląskiego (197)
- małopolskiego (167)
- śląskiego (163)
- lubelskiego (152)
- wielkopolskiego (143)
- zachodniopomorskiego (115)
- łódzkiego (112)
- pomorskiego (110)
- kujawsko-pomorskiego (91)
- podkarpackiego (84)
- świętokrzyskiego (69)
- lubuskiego (68)
- opolskiego (51)
- podlaskiego (38)
- warmińsko-mazurskiego (36).
"47 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - informuje MZ. "Liczba zakażonych koronawirusem 5 969 071/115 343 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - napisano w komunikacie.
Dla porównania: w piątek raport Ministerstwo Zdrowia informował o 4053 zakażeniach SARS-CoV-2 i 64 zgonach związanych z COVID-19. Z kolei tydzień temu mieliśmy do czynienia z dobowym przyrostem 6633 nowych zakażeń i 85 zgonów.
Koronawirus w Polsce. Zmienia się system raportowania o sytuacji w szpitalach
"W związku z zakończeniem funkcjonowania szpitali i oddziałów covidowych raport dotyczący liczby pacjentów z COVID-19 w szpitalach będzie publikowany raz w tygodniu" - poinformowało wcześniej na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.
"W związku ze zmianą przepisów dot. zwalczania COVID-19, zaprzestajemy codziennego publikowania na profilach MZ informacji o liczbie osób objętych kwarantanną, liczbie zleceń na test POZ czy dziennej liczbie wykonanych testów antygenowych" - napisano w komunikacie.
Testowanie i izolacja. Jakie zmiany od 1 kwietnia?
Od 1 kwietnia w aptece i punkcie wymazowym nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego. O zleceniu takiego testu zdecyduje lekarz. Natomiast na test PCR skieruje pacjenta, jeśli uzna to za konieczne, przed przyjęciem do szpitala, Równocześnie zniknęła możliwość samodzielnego umówienia się na test PCR.
Pacjent, u którego lekarz zdiagnozuje chorobę COVID-19 - jeśli jego stan nie będzie wymagał pobytu w szpitalu - otrzyma zwolnienie i powinien, na czas choroby, pozostać w domu. Taka samoizolacja powinna trwać minimum siedem dni.
Narodowy Fundusz Zdrowia, w najnowszych zaleceniach postępowania diagnostycznego, nie zaleca rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów bezobjawowych (bez gorączki lub objawów infekcji dróg oddechowych) przed wizytą w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) i przed planową lub nagłą hospitalizacją, jak również w POZ pacjentów z gorączką i objawami infekcji dróg oddechowych. Szybką ścieżkę diagnostyczną (testy antygenowe) lekarz powinien rozważyć u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.
Przeczytaj także: