Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Jest decyzja Konferencji Episkopatu Polski ws. mszy świętych

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała specjalny komunikat, w którym zaleca biskupom, aby nie nakazywali wiernym uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej. W Polsce potwierdzono już 48 przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna osoba nie żyje.

Koronawirus w Polsce. Jest decyzja Konferencji Episkopatu Polski ws. mszy świętychŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d1uktu9
d1uktu9

"Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem." - czytamy w oświadczeniu KEP.

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszach świętych wydana przez KEP adresowana jest do ludzi w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osób, które czują obawę przed zarażeniem.

Wśród głównych ustaleń znalazło się kilka ważnych punktów: po pierwsze duchowni zadecydowali, że do 29 marca znak pokoju między wiernymi będzie odbywał się bez podawania rąk.

Biskupi zostali także poinformowani, że należy powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie.

d1uktu9

Wierni nie będą też mogli skorzystać z wody święconej – kropielnice znajdujące się w kościołach pozostaną puste.

Opublikowany przez episkopat komunikat oznacza też, że osoba, która nie weźmie udziału w niedzielnej mszy nie popełni grzechu. Duchowni apelują, aby wierni uczestniczyli w kazaniach poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe.

"Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych." – podkreślili członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych

W czwartek rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło nowe przypadki zachorowań w Polsce. Łącznie od początku epidemii odnotowano już 48 pacjentów, u których stwierdzono koronawirusa.

d1uktu9

Potwierdzone wyniki dotyczą: 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 4 osób z w woj. lubelskiego (Lublin), 3 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica), 3 osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów i Zawiercie) i 1 osoby z woj. łódzkiego (Łódź).

Koronawirus w Polsce. Pierwsza ofiara śmiertelna

Przypomnijmy: w południe poinformowano, że zmarła pierwsza osoba zarażona koronawirusem w Polsce. To 57-letnia kobieta. Była hospitalizowana w jednym z poznańskich szpitali.

Jej stan od początku określano jako bardzo ciężki. Jak poinformował wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, poza wirusem miała też inne poważne schorzenia.

d1uktu9

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1uktu9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uktu9
Więcej tematów