Koronawirus w Polsce i na świecie. Wzrost zachorowań w Izraelu. Władze myślą o ponownym zamknięciu szkół (relacja na żywo - 29 maja)
Bilans ofiar koronawirusa na świecie wciąż rośnie. Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Ameryce Południowej. W wielu państwach świata sytuacja epidemiologiczna normalizuje się i znoszą one restrykcje. Z różnym skutkiem. W Izraelu po otwarciu wszystkich szkół nastąpił wzrost zachorowań. W sobotę władze będą dyskutować o ich ponownym zamknięciu. Zapraszamy na naszą relację na żywo.
Koronawirus we Francji.
Francuski resort zdrowia poinformował w piątek, że liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem wzrosła w kraju o 597 do 149 668. W ciągu ostatniej doby zmarły 52 osoby. Łącznie od początku epidemii zanotowano we Francji 28 714 zgonów.
Prezydent USA od dawna oskarżał WHO o spóżnioną reakcję na wybuch epidemii koronawirusa. Jego zdaniem to niewłaściwe zarządzanie tą organizacją i poleganie na informacjach otrzymanych z Chin doprowadziło do wybuchu pandemii.
Koronawirus w USA.
Donald Trump poinformował, że USA zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia. Powodem tej decyzji, ma być "brak reform" w tej organizacji.
Koronawirus w Izraelu.
"Wskaźniki zakażeń koronawirusem wzrosły w Izraelu, szczególnie w szkołach, odkąd rząd zaczął łagodzić ograniczenia. Może je ponownie nałożyć, jeśli trend się utrzyma" - podało w piątek ministerstwo zdrowia. W ubiegłą sobotę zarejestrowano w tym kraju zaledwie 4 nowe przypadki zakażenia. W piątek już 101. W sobotę premier Benjamin Netanjahu ma spotkać się z ministrami i wyższymi urzędnikami ds. zdrowia, aby zdecydować, czy należy ponownie zamknąć szkoły.
Koronawirus we Francji.
Po tym jak premier Francji ogłosił kolejną fazę łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem, kolejne atrakcje turystyczne Francji ogłaszają, kiedy otworzą swoje podwoje dla zwiedzających. Luwr, najsłynniejsze paryskie muzeum, ogłosiło dzisiaj, że wznowi działalność 6 lipca. Słynne ogrody Tuileries będą dostępne dla zwiedzających i spacerowiczów już od najbliższej niedzieli - 31 maja.
Koronawirus w Austrii.
Wiedeński diabelski młyn na Praterze, znów się kręci. Burmistrz miasta Michael Ludwig uroczyście w piątek wcisnął przycisk "start". Ten symbol Wiednia został zbudowany z okazji 50. rocznicy intronizacji cesarza Franciszka Józefa I i rozpoczął działalność 21 czerwca 1897 r. Został zatrzymany z powodu pandemii koronawirusa - po raz pierwszy od 70 lat.
Do Wiednia powoli wraca normalne życie. Sklepy, restauracje i muzea są otwarte od kilku dni. Goście z Niemiec i innych krajów sąsiednich będą mogli podróżować do stolicy Austrii ponownie od 15 czerwca.
Koronawirus w Polsce.
Ponad 12,2 tys. wniosków o bezpłatne dyspensery i płyny do dezynfekcji złożyli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych. Dyspensery są już montowane, zamontowano już ponad 2 tys. urządzeń. Przedłużono też do 3 czerwca termin składania wniosków - poinformowała rzeczniczka MEN Anna Ostrowska.
Koronawirus w Wielkiej Brytanii.
W ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła w tym kraju o 324. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 38 161. Potwierdzono w ciągu ostatnich 24 godzin 2095 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To oznacza, że od początku epidemii zakaziły się nim w tym kraju 271 222.
Koronawirus we Włoszech.
W ciągu ostatniej doby potwierdzono w tym kraju 516 nowych zakażeń, w tym ponad dwie trzecie w Lombardii. Tym samym liczba wszystkich przypadków zakażeń od początku epidemii wzrosła do 232 248. Od początku epidemii zmarło we Włoszech 33 239 osób. Ta liczba wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 87 nowych przypadków.
Koronawirus w Szwajcarii.
Stefan Kuster z Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego
tego kraju poinformował o pierwszym dziecku w tym kraju, które zmarło z powodu koronawirusa. Niemowlę pochodziło z kantonu Argowia, położonego na północy kraju. Miało zarazić się poza granicami Szwajcarii. Tymczasem lekarz kantonalny Argowii twierdzi, że przyczyna śmierci niemowlęcia wcale nie jest taka oczywista. Dziecko miało "ciężkie zapalenie mózgu". Przypomniał, że infekcje mózgu mogą być wywoływane przez wiele wirusów.
Koronawirus w Portugalii.
Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem i zgonów - alarmują służby medyczne tego kraju. W ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła o 14 - do 1 383. Liczba dotychczas zanotowanych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 350 do 31 946. Większość nowych zakażeń pochodzi z aglomeracji lizbońskiej.
Koronawirus w Indiach.
Na północy Indii grupa małp zaatakowała laboranta przenoszącego próbki krwi czterech pacjentów chorych na Covid-19, wyrwała mu je i uciekła - poinformowały w piątek lokalne władze. Teraz okoliczni mieszkańcy obawiają się, że małpy mogą roznieść wirusa. - Według dyrektora uczelni medycznej w Meerut, w której doszło do tego zdarzenia, S.K. Garga nie jest jasne, czy małpy mogą zainfekować się SARS-CoV-2 przez kontakt z zakażoną krwią. - Nie znaleziono na to żadnych dowodów - zaznaczył.
Koronawirus w Polsce.
Kolejnych siedem przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono wśród pracowników zakładu Animex Foods w Starachowicach. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto do tej pory u 60 osób, z tego sześć to pracownicy firm zewnętrznych współpracujących z przedsiębiorstwem.
Koronawirus w Polsce.
Liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 23 155 osób. 1 051 osób zmarło.
Koronawirus w Polsce.
Resort poinformował także o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem. To 93-letnia kobieta z Gdańska, 76-letni mężczyzna z Raciborza, 94-letni mężczyzna z Kozienic, 45-letni mężczyzna z Radomia, 83-letni i 71-letni mężczyzna oraz 63-letnia kobieta z Warszawy i 83-letnia kobieta z Poznania. Jak podaje resort "większość osób miała choroby współistniejące".
Koronawirus w Bułgarii.
Dobowa liczba nowych zakażeń w tym kraju spada. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono w Bułgarii tylko osiem nowych przypadków. Zmarły dwie osoby. Łączna liczba zakażonych wynosi 2485, a ofiar śmiertelnych - 136. Władze zdecydowały o otwarciu hoteli - trzy pierwsze w największym bułgarskim kurorcie czarnomorskim Słoneczny Brzeg już wznowiły działalność. Na razie przyjmują jednak tylko krajowych turystów.
Koronawirus we Włoszech.
Szef włoskiego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro stwierdził w piątek, że wszelkie dane wskazują na to, że należy przewidywać drugą falę epidemii koronawirusa na jesieni. Co więcej, jego zdaniem będzie się on wówczas łatwo rozprzestrzeniał, bowiem jego objawy będą mylone z innymi chorobami roznoszonymi drogą kropelkową.
Koronawirus w Polsce.
Nowe ogniska zakażeń w Białymstoku. Testy na SARS-CoV-2 - jak informuje portal poranny.pl - wypadły pozytywnie u trzech pracowników fabryki dywanów Agnella i czterech spółdzielni mieszkaniowej Zachęta w Białymstoku. Fabryka będzie nieczynna od 1 czerwca, kwarantanną, w zakładzie zatrudniającym 480 pracowników, objęto 40 osób. Także 40 osób - 26 mieszkańców osiedla i 14 osób związanych ze spółdzielnią - skierowano na kwarantannę w SM Zachęta.
Koronawirus w Polsce.
Minister edukacji nie decyduje, czy kogoś testować na obecność koronawirusa - powiedział w piątek szef MEN Dariusz Piontkowski odpowiadając na pytania posłów z sejmowej komisji edukacji, dlaczego nauczyciele powracający do szkół nie mają wykonywanych testów.
Koronawirus na świecie.
Jak informuje BBC siły policyjne na całym świecie ostrzegają, że pedofile wykorzystują pandemię, by atakować dzieci w sieci. Po tym, jak zamknięto większość szkół, dzieci spędzają więcej czasu przy komputerach i stają się łatwymi celami pedofilów - twierdzą eksperci.
Koronawirus na Białorusi.
Liczba zakażonych koronawirusem w tym kraju wzrosła w ciągu ostatniej doby o 906 nowych przypadków. Łacznie zakaziły się nim już 40 764 osoby. Od wczoraj - jak wynika z oficjalnych danych - liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła o 5. Łącznie zmarły tam 224 osoby.
Koronawirus w Polsce.
Zmarła kolejna zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo w Poznaniu. Informację potwierdziła kierownik Oddziału Epidemiologii PSSE. To już siódma ofiara koronawirusa w poznańskim zgromadzeniu.
Powiązane tematy:
Koronawirus w Grecji.
Greckie ministerstwo turystyki poinformowało w piątek, że obywatele 29 państw będą od 15 czerwca zwolnieni z odbywania po przyjeździe do tego kraju obowiązkowej kwarantanny w związku z pandemią koronawirusa. Na liście państw są m.in. Niemcy, Korea Południowa, Chiny, Japonia, Czechy i Słowacja. Nie ma Wielkiej Brytanii i Polski.
To dlatego ze nie mamy w Pl spadku zachorowań które utrzymują się na tym samym poziome
Nie możemy nie dlatego że Grecy nie chcą ale dlatego że Nasi panowie nie chcą. Zresztą według wypłaszczonych krzywych Szumowskiego to u nas dla reszty świata jest jeszcze "Bergamo".
Dobrze, ze Chińczyków sobie zaproszą... a później będzie zdziwienie jak coś nowego się pojawi albo ta już szumnie zapowiadana druga fala... przecież władzom Chin można całkowicie zaufać i jeżeli mówią,...
Koronawirus w Polsce.
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu z początkiem czerwca rozpoczną badania mające ustalić, jakie ewentualne powikłania mogą występować u pacjentów, którzy przechorowali COVID-19. W ramach projektu zostanie przebadanych 200 osób, które już przechorowały COVID-19.
Koronawirus w Polsce. Bon turystyczny pod znakiem zapytania:
Powiązane tematy:
Koronawirus w Wieruszowie
Sanepid w mieście jest nieczynny do odwołania. Powód? Pracownicy przebywają na kwarantannie. U jednej z pracownic wykryto koronawirusa.
Nie widzisz relacji? Kliknij tutaj.
Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl