Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce i na świecie. Dwa metry dystansu mogą nie wystarczyć. Nowe ostrzeżenia [relacja na żywo - 19 maja]

Bilans ofiar koronawirusa na całym świecie rośnie. W Stanach Zjednoczonych zmarło już ponad 90 tys. osób. Na całym świecie trwają prace nad szczepionką, chroniącą przed zakażeniem się koronawirusem i skutecznym lekiem. Moderna, amerykańska firma biotechnologiczna, poinformowała właśnie o udanych badaniach klinicznych nowej szczepionki koronawirusowej, w których brało udział 45 ochotników. Chińscy badacze obwieścili, że opracowali lek, który przeszedł już testy na zwierzętach. Tymczasem naukowcy ostrzegają, że dwa metry dystansu mogą być niewystarczające. Zapraszamy na naszą relację na żywo!

Koronawirus w Polsce i na świecie. Dwa metry dystansu mogą nie wystarczyć. Nowe ostrzeżenia [relacja na żywo - 19 maja]Źródło: EPA
d2rme78
d2rme78

Z najnowszych danych  Johns Hopkins University & Medicine wynika, że liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na całym świecie przekroczyła już 4,8 mln. Ponad 318 tys. osób zmarło.

  • Najwięcej zakażonych jest w USA - ponad 1,5 mln. Ponad 90 tys. osób zmarło.
  • Prezydent USA Donald Trump zagroził WHO, że na stałe wstrzyma jej finansowanie.
  • Amerykańska firma Moderna poinformowała o udanych badaniach klinicznych szczepionki na koronawirusa.
  • Przewodniczący Światowej Organizacji Medycznej przestrzega przed otwarciem wewnętrznych granic europejskich dla turystów. 
  • Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że od 15 czerwca wznowią działalność uzdrowiska.
  • Chińscy badacze obwieścili, że opracowali lek na COVID-19, który przeszedł już pozytywnie testy na zwierzętach. 
  • W Polsce trwa dyskusja o otwieraniu szkół. ZNP apeluje o testy wśród nauczycieli.
  • Tymczasem wiceminister Janusz Cieszyński zapowiedział w rozmowie z WP wydanie w tym tygodniu wytycznych ws. komunii i wesel.
  • Prezes Światowego Związku Lekarzy jest przeciwny luzowaniu restrykcji.
  • Dwa metry dystansu mogą być niewystarczające w prewencji COVID-19 - głosi z kolei nowy raport ekspertów.


Trwa łączenie
21:39, 19.05.2020
Komentuj
21:37, 19.05.2020

Koronawirus w Polsce i na świecie. Bank Światowy ogłosił, że wsparł już 100 krajów rozwijających się w walce z pandemią koronawirusa i jej gospodarczymi  oraz społecznymi skutkami. Jak wyjaśnia PAP w serwisie poświęconym SARS-CoV-2, na pomoc przeznaczono 160 mld  dol., które zostaną w pełni rozdysponowane w ciągu 15 miesięcy. 

Komentuj
21:14, 19.05.2020

Koronawirus. Granica Kanady z USA pozostanie zamknięta przez kolejnych 30 dni - zapowiedział kanadyjski premier Justin Trudeau. Granicę zamknięto dla "nie niezbędnego" ruchu w marcu, decyzję przedłużono w kwietniu.


Pytany o to, kiedy Kanada otworzy granice, Trudeau powiedział, że sytuacja zmienia się bardzo  szybko, a decyzje są obecnie podejmowane w perspektywie tygodnia. 

Komentuj
20:49, 19.05.2020

Koronawirus. Hiszpania. W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano 83 nowe zgony z powodu COVID-19. W sumie z powodu zakażenia koronawirusem  zmarło już 27 778 osób - podało ministerstwo zdrowia tego kraju.


Podczas  ostatniej doby do hiszpańskich szpitali z powodu koronawirusa przyjęto 166 nowych pacjentów - podaje PAP w serwisie poświęconym SARS-CoV-2. W przypadku 11 osób konieczne jest leczenie na OIOM.

Komentuj
20:34, 19.05.2020
Komentuj
20:25, 19.05.2020
Komentuj
20:14, 19.05.2020

Koronawirus a wakacje 2020. Brytyjski rząd rozważa stworzenie "wakacyjnych mostów powietrznych" do krajów z niską liczbą zakażeń koronawirusem i zwolnienie przyjeżdżających z nich z kwarantanny, co pozwoliłoby na wyjazdy wakacyjne jeszcze tego lata - podaje dziennik "Times".


Prawdopodobnie z obowiązku kwarantanny wyłączone będą przyjazdy z Irlandii, która ma z Wielką Brytanią obowiązującą prawie od 100 lat umowę o braku kontroli granicznych. Natomiast Francja wbrew początkowym sugestiom może ostatecznie nie być zwolniona.


Komentuj
19:56, 19.05.2020

Koronawirus w Polsce i na świecie. Włochy. 162  osoby zmarły we Włoszech w ciągu ostatniej doby - poinformowała Obrona Cywilna. Oznacza to ponowny wzrost zgonów w porównaniu z  poniedziałkiem, gdy odnotowano rekordowo niską liczbę 99 zmarłych. Łączny bilans od początku epidemii wzrósł do 32169. Obecnie w całym kraju zakażonych jest 65 tys. osób. To dalszy spadek o następnych około 1 400 osób.

Komentuj
19:36, 19.05.2020

Koronawirus. Wielka Brytania. O 545 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej  Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w  tym kraju wynosi 35 341 - poinformował rząd w Londynie.


545 nowych zgonów to  wyraźnie więcej niż było w bilansach z dwóch poprzednich dni, gdy informowano o 170 i o 160 zmarłych.

4
19:33, 19.05.2020

Koronawirus. Śląsk. - Kopalnia  Bielszowice w Rudzie Śląskiej to szósta kopalnia węgla kamiennego w  woj. śląskim, gdzie cała załoga przejdzie badania przesiewowe pod kątem zakażenia koronawirusem - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. 


Wcześniej  takie badania objęły pięć śląskich kopalń, gdzie pojawiły się ogniska  zakażeń. Decyzję o przebadaniu pracowników kopalni Bielszowice zapadła  po wcześniejszych badaniach na niewielkich grupach pracowników -  najpierw 70-osobowej, a później 100-osobowej. jak wyjaśnia PAP w serwisie na temta SARS-CoV-2, dały one niepokojący wynik: zakażonych było blisko 5 proc. przebadanych.

Komentuj
18:39, 19.05.2020

Koronawirus w Polsce i na świecie. Światowe Zgromadzenie Zdrowia  (coroczne spotkanie przedstawicieli państw  członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia - WHO) przyjęło we wtorek, w drugim i ostatnim dniu obrad, rezolucję dotyczącą podjęcia dochodzenia, które pozwoli zrozumieć przyczyny pandemii koronawirusa i ocenić międzynarodową reakcję na nią.


Projekt rezolucji został przygotowany przez Unię  Europejską w porozumieniu z wieloma krajami, m.in. Rosją, Brazylią,  Kanadą, Indiami, Meksykiem, Turcją, Australią i Wielką Brytanią. We  wtorek rano poparcie dla projektu zgłosiły też Chiny. We wtorek  po południu rezolucję poparły Stany Zjednoczone.

Komentuj
18:33, 19.05.2020
Komentuj
18:32, 19.05.2020

Koronawirus w Polsce. Bilans dnia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek w ciągu dnia o 383 nowych,  potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach zakażenia  koronawirusem; do 263 z nich doszło na Śląsku. Resort podał też, że zmarło kolejne 12 osób.

W  porannym zestawieniu MZ przekazało, że potwierdzono zakażenie u 195  osób, a zmarło pięć. W popołudniowej informacji ministerstwo podało, że  jest 188 nowych zakażeń i siedem zgonów. 

Komentuj
18:28, 19.05.2020

Koronawirus w Polsce. Śląsk. Służby prasowe wojewody śląskiego przekazały dane dotyczące zakażeń w regionie.  


"Wykryto  kolejne przypadki zakażeń w województwie śląskim: 50 pracowników  kopalń, 3 mieszkańców Jastrzębia-Zdroju (2 nastolatków i mieszkanka w  sile wieku), nastolatka z powiatu lublinieckiego, 2 mieszkańców powiatu  pszczyńskiego (młody mężczyzna i kobieta), młoda mieszkanka Gliwic,  mieszkanka Zabrza w średnim wieku, 5 mieszkańców Sosnowca (najstarszy  61, najmłodszy kilka dni), 2 mieszkańców powiatu wodzisławskiego (młody  mężczyzna i kobieta w średnim wieku), 2 mieszkańców Katowic (młody i w  średnim wieku), młody mieszkaniec Piekar Śląskich, 10 mieszkańców  Bytomia (najstarszy 63, najmłodszy kilka dni), starsza mieszkanka  Mysłowic, 10 mieszkańców Lublińca (najstarszy 61, najmłodszy 26 lat), 2  mieszkanki Dąbrowy Górniczej (młoda i średnim wieku), 6 mieszkańców  powiatu będzińskiego (najstarszy 48, najmłodszy 6 lat), 5 mieszkańców  powiatu tarnogórskiego (najmłodszy 2 lata, najstarszy 51 lat), młoda  mieszkanka Chorzowa, 3 mieszkańców Rybnika (2 kobiety: młoda i starsza  oraz młody mężczyzna), 2 mieszkańców powiatu rybnickiego (starszy  mężczyzna i kobieta w sile wieku), mieszkanka powiatu raciborskiego w  średnim wieku, 3 mieszkanki Tarnowskich Gór (młoda, średnia i starsza) i  starszy mieszkaniec Zawiercia" - poinformowano.

       


Komentuj
18:22, 19.05.2020

Koronawirus. Dystans społeczny zalecany obecnie dla ochrony przed SARS-CoV-2, czyli zwykle dwa  metry, może nie wystarczać. Nawet przy niewielkim wietrze, kropelki  śliny wyrzucane podczas kaszlu mogą pokonać ponad 5 metrów - ostrzegają autorzy pracy opublikowanej w piśmie "Physics of Fluids". Jak wyjaśnia PAP w serwsie poświęconym koronawirusowi, sprawdzili dokładnie, jak zachowują się krople śliny wyrzucane z ust podczas  kaszlu.


Okazało się, że nawet z wiatrem o prędkości zaledwie 4 km/h pokonują one aż 5,5 metra w czasie 5 sekund.


"Chmura  kropli może dotrzeć zarówno do dorosłych, jak i do dzieci o różnym  wzroście. Niżsi dorośli i dzieci mogą być bardziej zagrożeni, jeśli znajdą się na drodze lecących kropli śliny” - wyjaśnia Dimitris Drikakis  z Univerisity of Nicosia, współautor publikacji.

4
18:00, 19.05.2020

Koronawirus.  Po Polsce i Holandii także Belgia zgłosiła Komisji Europejskiej  wątpliwości co do jakości maseczek, które zostały przekazane krajom  członkowskim w ramach unijnego wsparcia - poinformował  rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.


- Do  tej pory Polska, Holandia i Belgia poinformowały, że maski nie przeszły  krajowych testów kontroli jakości. Austria zadała pytania dotyczące  etykietowania na opakowaniach masek - powiedział PAP we wtorek rzecznik KE.


KE zdecydowała wcześniej, że w związku ze zgłaszanymi przez  Polskę i Holandię wątpliwościami co do jakości maseczek zawiesza kolejne  dostawy do państw członkowskich do czasu wyjaśnienia sytuacji.

Komentuj
17:47, 19.05.2020

Afera maseczkowa. "Padły głosy, że to rewanż ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego"

Najpierw afera maseczkowa w resorcie zdrowia, teraz gigantyczna wpadka ze sprowadzeniem przez KGHM z Chin sprzętu, który nie ma wymaganych norm bezpieczeństwa. Jak twierdzą źródła Wirtualnej Polski, w tle jest rywalizacja w rządzie i twarda obrona stanowiska przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ale też walka o pozostanie w grze wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. 


Komentuj
17:34, 19.05.2020

Koronawirus w Polsce. "Mamy 188 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z  województw: śląskiego (113), mazowieckiego (37), dolnośląskiego (16),  podlaskiego (7), łódzkiego (6), opolskiego (4), małopolskiego (2),  świętokrzyskiego (1), kujawsko-pomorskiego (1) i pomorskiego (1)" -  poinformowało MZ. "Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem" - zaznaczono.

Komentuj
17:21, 19.05.2020

Koronawirus w Polsce i na świecie. Bułgaria. Od 1 czerwca nie będzie konieczności przebywania na 14-dniowej  kwarantannie w trakcie podróży między Bułgarią, Grecją i Serbią -  poinformował bułgarski premier Bojko Borisow po wideokonferencji z liderami tych państw. Jak wyjaśnia PAP w serwise poświęconym SARS-CoV-2, prowadzone są również negocjacje z Rumunią w tej sprawie.

Komentuj
17:11, 19.05.2020

Wakacje 2020. Prezes Światowego Związku Lekarzy ostrzega: druga fala będzie groźniejsza

Przewodniczący Światowego Związku Lekarzy Frank Ulrich Montgomery ostrzega przed zbyt szybkim otwieraniem europejskich granic dla uwolnienia turystyki. - Radziłbym rządowi, aby pozostawił granice zamknięte i to w obydwie strony - powiedział prof. Montgomery grupie medialnej Funke, pytany o zapowiedzi rządu Niemiec. 


- Znajdziemy się w trybie prześcigania się w luzowaniu zasad. Kto otworzy granice szerzej? Kto otworzy szybciej? Przez podróże turystyczne wzrośnie ryzyko drugiej fali infekcji. Będzie ona silniejsza niż pierwsza, ponieważ nie będziemy już tacy ostrożni - wyjaśnia Montgomery, który sam jest radiologiem.


Dodaje, że otwarcie granic jest pochopne. - Nie możemy jeszcze powrócić do normalnego stanu - twierdzi prof. Frank Ulrich Montgomery, którego słowa cytuje DW.


Komentuj
17:00, 19.05.2020

Koronawirus w Polsce. Biskup senior Paweł Cieślik z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pokonał COVID-19 - informuje Polsat News. Duchowny jest już zdrowy i opuścił szpital w Szczecinie - podały służby prasowe diecezji.


Biskup Cieślik przebywał w szpitalu od 22 kwietnia po wykryciu podczas testu obecności wirusa SARS-CoV-2.


Komentuj
16:27, 19.05.2020

Odmrażanie gospodarki. We Włoszech otwartych zostało 90 proc. sklepów z odzieżą i 70 proc. lokali  gastronomicznych - taki bilans przedstawiła krajowa Izba Handlu w drugim dniu fazy odmrożenia biznesu. Jak wyjaśnia PAP, największy popyt po wznowieniu działalności handlowej odnotowano na bieliznę, koszule męskie i buty.

4
16:02, 19.05.2020

Koronawirus. Portugalia.  Izba  Lekarska Portugalii zaprzeczyła twierdzeniom rządu tego  kraju o rzekomym przeprowadzeniu testów na obecność koronawirusa u wszystkich pracowników personelu medycznego, którzy mieli kontakt z  zainfekowanymi pacjentami. Jak wyjaśnia PAP w serwisie poświęconym SARS-CoV-2, z sondażu wśród 6,6 tys. portugalskich lekarzy pracujących przy chorych na wywoływaną przez  koronawirusa chorobę Covid-19, wynika, że u 47 proc.  ankietowanych nie przeprowadzono jeszcze testów.


Tymczasem portuglaski minister oświaty Tiago Rodrigues oświadczył, że nie ma wątpliwości, iż w najbliższych miesiącach w Portugalii nastąpi druga  fala zakażeń koronawirusem. Zapowiedział, że mimo zagrożenia jego resort  do września przywróci nauczanie we wszystkich placówkach oświatowych.

1
15:29, 19.05.2020

Koronawirus w Polsce i na świecie. Dówodca Generalny Rodzaju Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika po wygranej walce w koronawirusem, oddał 400 ml osocza krwi, które może pomóc chorym na COVID-19 - podało na Twitterze Dowództwo Generalne.


O zakażeniu koranawirusem gen. Miki resort obrony narodowej poinformował 10 marca. Wojskowy zakaził się koronawirusem podczas udziału w konferencji w Wiesbaden - brali w niej udział dowódcy sił lądowych z krajów członkowskich NATO w Europie.


11
Łososiowy Niedźwiedź

To się ode Mnie odpierwiastkuj.

Błękitny Wilk

Osocz zawsze pobierali 600 ml, a krwi pełnej 450 ml. Ci tak mało panie genetale, tylko 400 ml. Czyżby teraz pobierali inne ilości.?

Niebieski Zając

Medal i premia jak złoto

Wszystkie komentarze (11)
15:11, 19.05.2020
5
15:02, 19.05.2020

Koronawirus w Polsce i na świecie. Szpital w Seulu został częściowo zamknięty po wykryciu zakażenia  koronawirusem u czterech pielęgniarek - poinformowała agencja Yonhap. Jak zauważa PAP w serwisie poświęconym SARS-CoV-2, infekcje wśród pracowników tak dużej placówki służby zdrowia w  Korei Płd. rodzą obawy o nawrót epidemii COVID-19 w tym kraju.


Koronawirusa wykryto u czterech pielęgniarek  Centrum Medycznego Samsung w Seulu, określanego przez Yonhap jako jeden z  pięciu najważniejszych szpitali ogólnych w Korei Płd. Nie wiadomo, jak pielęgniarki się zakaziły, a KCDC spodziewa się, że infekcji w placówce  może być więcej.


Korea  Południowa zgłosiła we wtorek 13 nowych zakażeń koronawirusem. Łączny bilans infekcji  wzrósł do 11 078, a bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 263 - wynika z  danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób.2
14:35, 19.05.2020

Koronawirus. Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o zapewnienie nauczycielom i  pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność SARS-CoV-2.


"Takie rozwiązanie zapewni większe bezpieczeństwo dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom 22  tys. placówek wychowania przedszkolnego, 14 tys. szkół podstawowych i  placówek oświatowych" - napisali przedstawiciele nauczycielskiej organizacji.


Zaznaczyli, że "obowiązkiem państwa jest zapewnienie  bezpieczeństwa w systemie edukacji".


"O potrzebie wprowadzenia tego rozwiązania w skali całego kraju świadczą najnowsze wyniki badań przeprowadzonych w Łodzi. Jak informują władze Łodzi, aż u 14 proc. przebadanych pracowników test dał wynik pozytywny lub wątpliwy" - wskazuje w apelu do premiera ZNP.


W mediach społecznościowych ZNP cytuje z kolei dra Pawła Grzesiowskiego, który ostrzega, że otwarcie szkół przed wakacjami doprowadzi do dużych zgrupowań dzieci i tłoku w komunikacji miejskiej.

30
Malinowy Pingwin

Powiedzcie nauczyciele wprost, że już chcecie wakacji i przestańmy wciąż piętrzyć jakieś urojone problemy wokół waszej grupy zawodowej. W czym jesteście lepsi np. od ludzi pracujących w handlu? Gdy...

Beżowy Wąż

Co to da? Dziś przetestują, wyjdzie negatywny, a za tydz się zaeazi. Trzeba byłoby chyba wszystkich codziennie testować. Bez sensu.

Chabrowy Żubr

Nie mam zamiaru się zwalniać, bo pracuję, czep się biznesmenów, którzy ciągną haracz za pokój od studentów, mimo że nie mieszkają od 3 miesięcy

Wszystkie komentarze (30)

Nie widzisz relacji? Wejdź [ tutaj ]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2rme78
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rme78
Więcej tematów