Trwa ładowanie...
d3uupfn

Koronawirus w Polsce. Ekspert: "Tego nie da się zatrzymać"

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. Tylko w sobotę potwierdzono 9622 nowe przypadki zakażeń. Zdaniem immunologa dr Pawła Grzesiowskiego gwałtownego przyrostu zakażonych nie da się zatrzymać w najbliższych dniach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie
Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie (PAP)
d3uupfn

"W tej chwili możemy już tylko apelować orealne wsparcie dla ochrony zdrowia, bo jest to już lawina, której przez najbliższe dni nie uda się powstrzymać, nawet ograniczeniami" - powiedział dr Grzesiowski w rozmowie z PAP.

Koronawirus w Polsce. "Zorganizować szpitale doraźne"

Zdaniem Grzesiowskiego tym, o co należałoby obecnie zadbać z całą mocą jest usprawnienie systemu opieki zdrowotnej i dostosowanie go do warunków, jakie stwarza epidemia koronawirusa. "Powinien zostać zastosowany system wysyłania tych pacjentów do regionów mniej obciążonych - a więc, na przykład, pacjent z Warszawy jedzie do Olsztyna, bo tam są miejsca" - stwierdził.

d3uupfn

W ocenie eksperta konieczne jest stworzenie dodatkowych miejsc dla zakażonych pacjentów. "Trzeba zrobić to, co wszyscy na świecie - zorganizować szpitale doraźne, rozwijane w ciągu dwóch, trzech dni w salach gimnastycznych, szkołach czy salach targowych z dostępem do tlenu, z możliwością podawania kroplówek i z opieką" - mówił.

Koronawirus. Specustawa o ochronie zdrowia. Piotr Mueller o pracy lekarzy

Koronawirus w Polsce. Brakuje pielęgniarek

Dr Grzesiowski zwrócił uwagę na fakt że w marcu kiedy przyrost zachorowań był nieporównywalnie mniejszy, do pomocy przy pobieraniu wymazów skierowano Wojska Obrony Terytorialnej. Teraz obciążono tym personel medyczny. "Mieliśmy w marcu wsparcie wojska w zakresie organizacji i logistyki, to było doskonałe. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobierali wymazy, mierzyli temperaturę. W tej chwili robią to pielęgniarki, które mogłyby pracować na oddziałach" - powiedział immunolog.

Ekspert podkreślił, że system zdrowotny w Polsce boryka się z brakiem personelu medycznego. "Nie mamy stu tysięcy pielęgniarek, lekarzy, którzy przyjdą do pracy, to jest mrzonka. Wszystkie decyzje wojewodów, którzy próbują na papierze zapewnić tę opiekę, są nieskuteczne" - ocenił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3uupfn

Podziel się opinią

Share
d3uupfn
d3uupfn
Więcej tematów