Trwa ładowanie...
d458hzq

Koronawirus w Polsce. "Choroba wyrwała się spod kontroli"

Koronawirus w Polsce. Cały czas rośnie liczba osób zakażonych. Według prof. Krzysztofa Simona ta choroba wyrwała się spod kontroli. Może zaatakować drugi raz jeszcze jesienią. Jest zdania, że przeprowadzenie wyborów w maju to byłby "nieodpowiedzialny cynizm".
Share
Koronawirus w Polsce. Prof. Krzysztof Simon komentuje najnowsze dane
Koronawirus w Polsce. Prof. Krzysztof Simon komentuje najnowsze daneŹródło: East News
d458hzq

Koronawirus w Polsce niestety się nie wycisza. Ministerstwo Zdrowia cały czas informuje o nowych przypadkach zakażeń. Wprowadzona społeczna kwarantanna i stan epidemii w Polsce ma na celu zahamować rozwój wirusa w naszym kraju. Jednak, jak zwracał uwagę w programie "Fakty po faktach" w TVN24 prof. Krzysztof Simon z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, restrykcje to nie jest jedyny element walki.

- Potrzebne są pieniądze - podkreślał. - Poza tym przecież ktoś też musi pracować, ktoś musi się zmieniać, a już mamy przypadki zakażenia wśród personelu medycznego - mówił Simon.

Zapytany o jakąś dobrą wiadomość, powiedział, że właśnie do jego szpitala we Wrocławiu dotarła już maszyna do diagnozowania koronawirusa. - Zaczynamy ją uruchamiać. Dzięki temu będziemy mieli możliwość oznaczania pacjentów na miejscu. Cieszymy się, że to urządzenie wreszcie przyszło - dodał. Powiedział także, że gdy są wątpliwości, czy pacjent ma koronawirusa, wówczas leży w sali nawet trzyosobowej i tym samym zajmuje trzy łóżka.

d458hzq

Simon odniósł się do wzrostu liczby osób zakażonych i dramatycznych informacji z zagranicy. - Większość pacjentów choruje prawie bezobjawowo. Jednak nie wszyscy. Niektórzy pacjenci są w stanie katastrofalnym - mówił Simon. Zwrócił uwagę jednak, że są to głównie osoby w podeszłym wieku, z chorobami współistniejącymi.

Pytany o śmierć 16-latki we Francji z powodu koronawirusa, stwierdził, że nie wiadomo dokładnie, co ta pacjentka robiła, jak wyglądał jej tryb życia. - Może paliła marihuanę. Wszystko ma znaczenie, nawet palenie papierosów, bo ci ludzie mają uszkodzone śluzówki - powiedział.

Koronawirus w Polsce i na świecie

Profesor Simon przyznał, że po raz pierwszy spotykamy się z tak agresywnym wirusem. - Niestety ta choroba wyrwała się spod kontroli - powiedział.

d458hzq

Zapytany, ile według niego może jeszcze potrwać epidemia w Polsce, stwierdził, że według obserwacji i badań zwykle trwa to ok. 3 miesięcy, ale spodziewa się uderzenia jeszcze na jesieni, choć mniejszego.

Skomentował także pomysł przeprowadzenia w maju wyborów prezydenckich. - Jest to moralnie skandaliczne. Nieodpowiedzialny cynizm w stosunku do ciężko doświadczonego narodu. Mam nadal nadzieję, że żyję w cywilizowanym państwie - podsumował.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Krzysztof Simon z Wrocławia o buncie lekarzy: to jest niedopuszczalne

Koronawirus w Polsce i na świecie

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d458hzq

Chorobę COVID-19 wywołującą koronawirus (SARS-CoV-2) po raz pierwszy zdiagnozowano w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Błyskawicznie rozprzestrzeniła się po wszystkich kontynentach. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię.

Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Pojawiają się jednak także informacje o nietypowych objawach - takich jak brak węchu czy apetytu, biegunka i wymioty.

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku i z chorobami towarzyszącymi. Okazuje się jednak, że wśród ofiar są także osoby bez dodatkowych obciążeń zdrowotnych i w znacznie młodszym wieku.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d458hzq

Podziel się opinią

Share
d458hzq
d458hzq
Więcej tematów