Trwa ładowanie...
d18paih
koronawirus

Koronawirus w Polsce. Burmistrzowie zapraszają medyków na wakacje. "Tyle możemy od siebie dać"

Miasto Hel nie może kupić szpitalom wszystkiego, czego potrzebują w walce z koronawirusem. Tak samo Krynica Morska. Mogą jednak zaoferować medykom to, po co przyjeżdżają do nich turyści. Czyli wypoczynek nad morzem. - Tak możemy się odwdzięczyć za to, co oni robią - mówi nam burmistrz Krynicy Morskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Burmistrzowie nadmorskich miejscowości chcą, aby lekarze przyjechali do nich za darmo
Burmistrzowie nadmorskich miejscowości chcą, aby lekarze przyjechali do nich za darmo (East News, Fot: Beata Zawrzel/REPORTER)
d18paih

Lekarze, ratownicy, pielęgniarki i aptekarze będą mogli wypocząć na polskich plażach, gdy skończy się epidemia koronawirusa. "Odpocznijcie za darmo!" - nawołuje burmistrz Helu Mirosław Wądołowski. Mają mu w tym pomóc lokalni przedsiębiorcy.

Na stronie urzędu opublikował więc apel. "Zasponsorujcie proszę tygodniowe lub przynajmniej weekendowe rodzinne pobyty, podczas których ich zmęczone organizmy będę mogły się choć w małym stopniu zregenerować" - prosi.

Podobna akcja zaczęła się w Krynicy Morskiej. Tam przedsiębiorcy zorganizowali nawet pierwsze noclegi. - Mamy na ten moment sześćdziesiąt tygodniowych pobytów - chwali się burmistrz Krzysztof Swat. - Mam nadzieję, że cała branża turystyczna podchwyci ten pomysł.

d18paih

Gdy koronawirus minie, zapraszają na wakacje

Krynica Morska drży przed nadchodzącym sezonem, bo nie wiadomo, ilu turystów przyjedzie. I czy w ogóle będą przyjeżdżać. To jednak nie przeszkodziło lokalnym hotelarzom i restauratorom, żeby zorganizować akcję dla medyków. - Skrzyknęli się już w ubiegłym tygodniu - opowiada nam burmistrz.

- Pobudowało mnie to, że przedsiębiorcy, którzy tracą cały czas i nie wiadomo, kiedy się odbiją, potrafią jeszcze okazać serce dla osób, które w tej chwili są na pierwszej linii walki z epidemią - mówi.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Burmistrz Helu chce ograniczeń i zakazu wjazdu dla turystów

d18paih

I choć w Krynicy inicjatywa wyszła od przedsiębiorców, to miasto popiera ich, jak tylko może. - Nie miałem żądnych wątpliwości, żeby inicjatywę poprzeć - podkreśla burmistrz. - Miasto ma to koordynować. Zbieramy oferty od przedsiębiorców, pomagamy w logistyce i promocji - wyjaśnia.

Na ten moment udało się uzbierać sześćdziesiąt tygodniowych pobytów. Ale zbieranie ofert trwa dopiero kilka dni, więc burmistrz jest przekonany, że ich liczba wkrótce się powiększy.

- Nie jesteśmy w stanie zapewnić pobytów wszystkim. Zapewne skierujemy oferty do konkretnych szpitali - wyjaśnia. - Liczymy też, że przedsiębiorcy z innych miejscowości turystycznych włączą się do tej akcji. Mam nadzieję, że cała branża podchwyci ten pomysł.

Czytaj też: Koronawirus a matura. Uczniowie piszą do rządu. Chodzi o termin egzaminów maturalnych

d18paih

Medycy mają dostać tygodniowe pobyty z wyżywieniem. Właściciele, którzy oferują kwatery prywatne, dogadują się z restauracjami, które dają wyżywienie. Ale jest nawet szkoła kitesurfingu, która zaoferowała kursy, żeby urozmaicić pobyt.

- Nie chodzi tylko o lekarzy, ale o wszystkich medyków. Od salowych do lekarzy - mówi burmistrz. - Nie mamy możliwości, żeby kupić im maseczki albo rękawiczki. Tak chcemy się odwdzięczyć za to, co robią.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Prof. Andrzej Matyja: grozi nam czarny scenariusz

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

d18paih

Podziel się opinią

Share

d18paih

d18paih
Więcej tematów